Je možné vypočítať približnú splátku úveru pri kúpe druhého bytu?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

s manželom sme si pred cca 10 rokmi brali 100 % hypotéku 75 000 EUR v Tatra banke na kúpu 2-izbového bytu. Pred asi rokom sme ju refinancovali do Prima banky, kde máme momentálne 3% úrok. Rozmýšľame, že by sme kúpili väčší byť a tento predali. Našli sme taký aký by nám vyhovoval za cca 160 000 až 180 000 EUR.

Mesačná splátka momentálne je 314 EUR a veľmi vyššie by sme nechceli ísť. Ja mám čistý príjem 1100 EUR a manžel 1400 EUR.

Bolo by to možné?

Vedeli by sme si vypočítať približnú splátku nejakým spôsobom?

Byt nám pred rokom ohodnotil znalec na 160 000 EUR čo ale určite nie je reálne. Predpokladám, že by sa mohol predať do 100 000 EUR.

Dalo sa to v banke zariadiť takýmto spôsobom?

Vlastné nesporené peniaze nemáme k dispozícii. Bývame v Bratislave.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám to presne prepočítať. Neviem totiž, akú výšku hypotéky by ste chceli. To sa odvíja od toho, aký máte zostatok hypotéky, za koľko by ste predali aktuálnu nehnuteľnosť a koľko by stál nový byt.

Následne by som vedel vypočítať približnú splátku danej hypotéky, no neviem povedať, či by ste na takú výšku mali nárok. To záleží od toho, koľko máte vy a manžel rokov, koľko máte detí a akú máte úverovú históriu.

Pokojne mi tieto veci doplňte do mailu a budem sa Vám vedieť vyjadriť. Každopádne, riešiteľné to predbežne za mňa je a v banke by sa to dalo zariadiť.

Riešilo by sa to takým spôsobom, že hypotéku by ste si schválili ešte pred predajom aktuálneho bývania nech máte garantované podmienky. Banka by už nerátala s tým, že máte aktuálne hypotéku. Následne by ste si našli nový byt, ten by ste si zarezervovali. Následne by ste predali Váš byt a hneď na to kúpili nový, nech sa viete plynule presťahovať z jedného do druhého.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk