Je možné zbavenie sa hypotéky tým, že banka predá priateľov pozemok?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

priateľ kúpil pred 3 rokmi pozemok, na ktorom je starý dom. 140 000 eur si zobral z banky a tento rok mu končí doba fixácia. Mesačne platí 485 eur. Teraz v máji to budú 3 roky a v máji je aj viazanosť fixácie.

Ako sa môže zbaviť hypotéky?

Logika mi hovorí, že sa jej dá zbaviť splatením.

Ale existuje aj nejaká iná možnosť jej predčasného ukončenia?

Môže banka predať ten pozemok?

Aby prišiel o hypotéku a aj o pozemok.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či Vášmu dotazu dobre chápem. Ak by to tak nebolo, kľudne mi napíšte mail.

Chápem to tak, že je na hypotéku založený pozemok s domom - teda je vlastne založený skôr DOM S POZEMKOM. Treba to brať ako celok - nemôžete teda predať pozemok, ale potrebujete dať do ponuky na predaj celú nehnuteľnosť (teda aj dom).

Hypotéky sa môžete zbaviť tak, že banke predčasne vyplatíte zostatok (istinu), pričom v období výročia fixácie je toto umožnené zo zákona bezplatne (bez poplatkov). Je teda potrebné dať dokopy peniaze na splatenie úveru - môžete to urobiť z vlastných zdrojov alebo aj predajom nehnuteľnosti.

Peniaze, ktoré Vám zaplatí kupujúci na to môžete využiť, je potrebné to aj správne v kúpnopredajnej zmluve formulovať (že predávate nehnuteľnosť, na ktorej je ťarcha v podobe záložného práva v súvislosti s hypotekárnou zmluvou). Vyplatenie v tomto prípadom je potrebné aj zosúladiť správnym termínom predčasného splatenia (teda konzultovať aj s bankou).

Treba zobrať aj do úvahy, že nakoľko predávate nehnuteľnosť do 5 rokov od jej nadobudnutia, tak Vám môžu vzniknúť aj určité daňové povinnosti a je potrebné preveriť aj odvod do zdravotnej poisťovne (ak budete nehnuteľnosť predávať za vyššiu cenu, než za akú ste ju nadobudli).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk