Je možné žiadať o hypotéku, keď bude manžel na materskej a ja na dobu určitú?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

manžel od 4.9.2023 nastupuje na materskú s 2,5-ročnou dcérou do jej 3 rokov. Má TPP od 3/2015 - platovo približne 1200 eur v čistom. Ja nastupujem do nového zamestnania po rodičovskej, mám zmluvu na rok do 31.8.2024. Platovo okolo 1000 eur v čistom.

V auguste sme začali stavať dom. Momentálne máme základovú dosku a o chvíľku začneme murovať obvodové steny. Stavbu momentálne financujeme ešte z vlastných úspor. Nemáme žiadnu hypotéku a ani pôžičku. Chceli sme žiadať o hypotéku, založiť pozemok.

Dve banky zamietli žiadosť, pretože k domu vedie len poľná cesta cez obecný pozemok. Vraj najskôr máme zriadiť vecné bremeno na povolený prechod, druhá banka chcela aspoň rozostavanú stavbu. To samozrejme zaberie určitý čas a obávam sa, že hypotéku už nestihneme z dôvodu nástupu manžela na MD.

Je možné žiadať o hypotéku, keď spravíme z vlastných nákladov hrubú stavbu, manžel bude na materskej a ja na dobu určitú?

Alebo musíme čakať kým manžel odrobí aspoň 3/6 mesiacov po MD?

Máme iba jedno dieťa, žijeme u rodičov.

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko záleží od toho, koľko peňazí budete potrebovať. Ak bude mať vyššiu MD (teda 473,30 eur mesačne) + vy 1 000 eur v čistom a budete mať odpracované aspoň 3 mesiace, viete žiadať o hypotéku s príjmom dokopy skoro 1 500 eur mesačne v čistom.

Záleží však, koľko peňazí budete ešte potrebovať, koľko máte rokov vy a manžel + aké budú úrokové sadzby v dobe riešenia hypotéky.

Pokiaľ rátam s tým, že máte do 40 rokov a úrokové sadzby sa nejako drasticky nezmenia, tak by ste mali nárok na hypotéku vo výške okolo 85 až 90 000 eur. Bude potrebné vysporiadať prístup k nehnuteľnosti a ideálne stavbu postaviť do štádia rozostavanej stavby (bez potreby mať to zapísané na katastri, je lepšie ak to pôjde na podnet banky na zápis do katastra).

Odporúčam si prečítať aj článok na mojej stránke o hypotéke na výstavbu domu: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk