Je možný presun práva na inú nehnuteľnosť?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

na byt máme schválenú hypotéku na 90%, čo je 111 000 eur. Byt sme kupovali za 125 000 eur.

Je možné kúpiť druhý byt s tým, že tento by sa predal a len by sa preniesla ťarcha - právo na nehnuteľnosť, ktorú chceme kúpiť?

V akej cene by mala byt kupovaná nehnuteľnosť?

Ak by sme predali náš byt za 130 000 eur mohli by sme kúpiť byt za 120 000 eur s tým, že 10 000 eur by nám ostalo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste predali nehnuteľnosť a kúpili inú, tak by ste museli vziať novú hypotéku. To znamená, že kupujúci Vášho bytu by vyplatil Vašu aktuálnu hypotéku, no a vy by ste si museli schváliť novú hypotéku s novými podmienkami na novú nehnuteľnosť, ktorú by ste si chceli kúpiť. V tomto prípade sa ťarcha nedá preniesť.

Dalo by sa to jedine za predpokladu, že by Vám ten, čo by Vám predával novú nehnuteľnosť čo chcete kúpiť dovolil založiť tú danú nehnuteľnosť v prospech Vašej hypotéky, čo máte aktuálne. Následne by ste podpísali zmenu úverovej zmluvy a zmenili ťarchu na novú nehnuteľnosť. Potom by Váš aktuálny byt bol bez ťarchy a predali by ste ho tak, že by ste dostali všetky peniaze na Váš účet od kupujúceho Vášho bytu a tie by ste previedli predávajúcemu novej nehnuteľnosti na jeho účet.

Je tam však pre neho riziko, že založí v prospech Vašej hypotéky/banky nehnuteľnosť, ktorá je jeho ešte predtým, ako by ste si vy poriešili predaj bytu a takisto kúpu novej nehnuteľnosti. Neviem si teda predstaviť, kto by na takúto možnosť pristúpil.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk