Je možný refinanc počas materskej?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

mám 2 hypotéky v dvoch bankách na 2 nehnuteľnosti. U oboch mi skončí fix v júni (teraz mám 0,89). Jedna nehnuteľnosť má hodnotu 380 000 EUR (hypo mám ešte 120 000 EUR). Druhý byt má hodnotu cca 130 000 EUR (hypo 70 000 EUR).

Chcela by som tie 2 hypotéky spojiť a dať na drahšiu nehnuteľnosť, aby som mala jednu hypotéku na jednu nehnuteľnosť v jednej banke. Momentálne som na rodičovskej dovolenke do júna, ale od augusta idem zase na materskú.

Je nejaká možnosť, aby som tie 2 hypotéky nejako spojila?

Priateľa nemôžem dať ako spoludlžníka, nakoľko má plat na papieri len minimálku. Rodičia sú pred 60tkou s minimálkou a všetci moji známi, ktorí by boli ochotní, tak už majú hypotéku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na to nemáte dostatočný príjiem, viete to vyriešiť jedine cez čisté refinancovanie. Tam sa nedokladuje výška, iba existencia príjmu. Tým, že ste na materskej, tak podľa mojich informácií to vie akceptovať jedine SLSP a Prima banka. Treba však splniť podmienku rovnakých žiadateľov na hypotékach ako doteraz, rovnakých založených nehnuteľností a musí byť nižšia alebo rovnaká splátka ako aktuálne. To sa dá zabezpečiť jedine predĺžením splatnosti hypoték.

V Prima banke môže byť nová splátka vyššia od 20 - 50% (individuálne) a dá sa tam natiahnuť splatnosť až na 40 rokov, no neviete prehodiť obe hypotéky na jednu nehnuteľnosť.

V SLSP môžete aj pri čistom refinancovaní prehodiť obe hypotéky na drahšiu nehnuteľnosť, no tam musíte splniť rovnakú alebo nižšiu výšku mesačnej splátky predĺžením splatnosti. To by som neodporúčal, keďže možno budete mať nárok na štátnu pomoc po zvýšení sadzby z dôvodu refinancovania.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk