Je reálny prenos záložného práva z domu na byt?

Zodpovedané
20. mar 2024

Dobrý deň,

manžel má svoj dom nadobudnutý ešte pred manželstvom. Ja som si chcela kúpiť byt, nemala som však nič našetrené a v mojej banke (SLSP) mi nedali v plnej výške potrebnej na kúpu bytu. Manžel založil svoj dom a zobral hypo vo svojej banke (VÚB).

Ja by som chcela, aby sa po splatení určitej sumy preniesla ťarcha na byt, ale taktiež, aby bola hypotéka písaná len na mňa. Teda aj byt. Manželovi sťahujú hypo, ale ja mu tú istú sumu preposielam a taktiež platím všetky poplatky ohľadom bytu.

Je to vôbec reálna táto moja predstava?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, musí sa zobrať refinančný úver v akejkoľvek banke, kde sa tieto 2 hypotéky spoja dokopy a budú písané len na vaše meno. Alebo si zoberiete druhú hypotéku na Váš byt v SLSP a ňou vyplatíte manželovu hypotéku vo VÚB (to je asi najlepšia možnosť).

Pri tej novej hypotéke založíte ten byt, ktorý už tam máte záložený (v SLSP), no musí sa Vám súčet oboch hypoték zmestiť do 80% (maximálne 90% ak Vám prejde výnimka) z hodnoty bytu. A musíte na to mať samozrejme takisto aj dostatočný príjem a tak ďalej.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk