Je šanca dostať hypotéku, keď manžel občas meškal so splátkami?

Zodpovedané
9. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti schválenia hypotéky. Mala som hypotéku na byt. Pravidelne som ju splácala a už je vyplatená. S partnerom si chceme spoločne hypotéku.

Manžel však mal spotrebný úver, ktorý si zobral pred 4 rokmi a mal omeškané platby. Niekedy to bolo 2 dni, niekedy 3 dni. Kvôli tomu nám z jednej banky úver zamietli.

Ako máme postupovať?

Je šanca, aby sa na to iné banky pozerali s výnimkou?

Dá sa, aby som požiadala o hypotéku iba ja ako manželka?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa informácií, ktoré popisujete, máte určite šancu dostať hypotéku. Je tiež dobré, že Vy máte pozitívnu úverovú históriu.

Ak chcete konkrétnejší odhad a prepočet, môžeme si cez mail posta@finporadna.sk prejsť detailnejšie všetko potrebné. Ešte by som vo Vašom prípade zvážil vyhotovenie výpisu z úverového registra (bankový a aj nebankový). Aj to by pomohlo pri rozhodnutí, ako riešiť žiadosť a tiež v akej banke. Ak by sa mala riešiť výnimka, je dobré čo najlepšie poznať situáciu. Mať správne podklady a vyjadrenia pre posúdenie.

Ak by predsa došlo k tomu, že negatívne informácie u manžela znemožnia riešiť hypotéku spoločne, je možnosť riešiť to len cez Vás. Pre tento účel sa obvykle využíva zúženie BSM cez notársku zápisnicu. Pred tým je však vhodné urobiť analýzu a možno aj optimalizáciu výdavkov. Všetko závisí od Vašich príjmov. Aj počet detí zohráva svoju úlohu.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk