Je šanca získať hypotéku, keď čistý príjem obidvoch partnerov je 750 eur?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o našich možnostiach, čo sa týka hypotéky. Chceli by sme predať byt. Odhadujeme, že cena bude asi 65 000 eur. Kúpiť by sme chceli väčší, najviac do 130 000 eur. Splátky by sme chceli mať maximálne do 350 eur mesačne.

Manžel má 40 rokov, ja 36, máme 2 deti, čistý príjem u oboch po 750 eur. Nemáme žiadne úvery a nasporené máme asi 10 000 eur.

Je šanca, že získame hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je tam šanca. Ak rátam s tým, že byt predáte za 65 000 eur a použijete všetky peniaze aj pri kúpe nového bytu, tak budete potrebovať tak 55 až 65 000 eur vo forme hypotéky. Podľa toho, či by ste použili aj vlastne finančné zdroje.

Ak rátam, že by ste mali úrokovú sadzbu 4,50%, tak na hypotéku vo výške 65 000 eur by ste potrebovali mať čistý mesačný príjem pri dvoch deťoch aspoň 1 300 eur mesačne. Dokopy máte však 1 500 eur, takže toto je v poriadku.

Vo Vašom prípade by som odporúčal schváliť si podmienky čím skôr (keďže sa úrokové sadzby pravidelne zvyšujú). V dvoch bankách na trhu viete urobiť to, že si schválite podmienky hypotéky teraz (úrok, výšku a splatnosť) a budete mať 6 až 12 mesiacov (podľa banky) na nájdenie nehnuteľnosti. Tým si garantujete jednak aktuálne podmienky, ale aj sa vyhnete riziku, že ak by sa Vám v priebehu hľadania nehnuteľnosti nedajbože niečo stalo a bol by jeden z Vás na PN-ke. Vtedy by nebolo možné akceptovať príjem danej osoby.

Pokiaľ by ste chceli viac informácii aj k tejto možnosti tak mi pokojne napíšte na mail. Každopádne na danú výšku hypotéky máte dostatočný príjem a takisto by sa vám splátka zmestila do tých 350 eur mesačne.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk