Je šanca získať hypotéku, keď sú obidvaja rodičia na materskej?

Zodpovedané
22. jún 2022

Dobrý deň,

ja aj manžel sme od 4.5.2022 na materskej. Ja mám materskú 400€, manžel 1200€. Okrem toho máme hypotéku na pozemok (80€/mes.). Vieme založiť rodičovský byt. Rodič by vedel ísť aj za ručiteľa, má TPP a 700€ v čistom, ale vyšší vek (50+)

Chceli by sme kúpiť byt, pretože na pozemku sa zatiaľ stavať nedá. Manželovi končí materská v novembri a po nej sa vráti do pôvodnej práce, kde zarába v priemere 1300€.

Je možné získať hypotéku, ak sme obaja na materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak tomu správne chápem, manžel je na otcovskej áno? Otcovskú banky ako príjem neakceptujú vôbec.

Ak ste obaja na materskej/otcovskej, tak na hypotéku nemáte nárok, pretože vaša domácnosť nemá žiaden z hlavných príjmov. Ak by manžel pracoval a vy by ste boli na materskej, tak by váš príjem banky akceptovali bez problémov. Bohužiaľ, v tejto situácii vám nepomôže ani spoludlžník. Jedine v Slovenskej sporiteľni by sa to dalo riešiť na výnimku. Je tam risk, že by to neschválili. Doba splatnosti by sa vám takisto znížila v dôsledku staršieho spoludlžníka.

Zároveň príjem z materskej akceptujú banky v maximálnej výške 383,80€, kvôli čomu aj keby vám zobrali na výnimku oba tieto príjmy, tak by ste mali nárok na hypotéku spolu so spoludlžníkom do výšky okolo 55 000€, pričom to rátam ideálny scenár (max. 2 deti dokopy vo vašej domácnosti aj domácnosti rodiča a vek rodiča 50 rokov). Ak by ste všetci dlžníci mali dokopy viac detí, respektíve by bol rodič starší ako 50 rokov, maximálna hypotéka by bola ešte nižšia.

Odporúčam vám preto počkať do novembra, následne nech manžel odpracuje aspoň 1 mesiac v pôvodnom zamestnaní a budete mať na výber niekoľko bánk, kde sa to bude dať riešiť. Takisto by sa vám aj zvýšil maximálny limit z 55 000€ na 100 až 120 tisíc eur bez potreby brať rodiča do hypotéky.


Jakub Vojčik
finančný špecialista v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: info@relyon.sk
mobil: +421 944 214 816
web: www.reylon.sk