Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kam s nasporenými peniazmi?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

s manželom máme nasporených 10 000 eur a sme schopní každý mesiac pridávať 500 eur. Aktuálne ich máme na sporiacom účte našej banke, v ktorej mame hypotéku. Aktuálne tam je tuším úrok 0,5%.

Máte pre nás odporúčanie, kde by sme ich lepšie zvýhodnili, ale s podmienkou, že by sme ich mali hocikedy k dispozícii?

Tieto peniaze máme skôr nachystané, ak nám ukradnú auto, budeme chcieť kúpiť väčší byt a mat na začiatok o pár rokov a pod.

Investičný sporiaci účet mame, ale tam sporime skôr dlhodobejšie (t.j. na dôchodok), keďže tam tie peniaze lietajú hore dole vzhľadom k aktuálnej situácii na trhu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite by bolo fajn mať možnosť sa o tej Vašej predstave zhodnocovania, resp. skôr predpokladu budúceho využitia viac pobaviť. Poľa toho, čo píšete, tak nechcete využiť dlhodobejšie investovanie. V krátkodobom horizonte, úplne bez rizika (keďže nechcete mať to "lietanie" hore dole) a aj za podmienky hocikedy k dispozícii nie je na trhu veru moc lepších možností.

Je na trhu možnosť využiť aj 5% úrok na sporiacom účte, avšak je to pri pravidelnom sporení (a tiež je to skôr na menšiu čiastku) a s dodatočnými podmienkami (využívanie bežného účtu a pod.). Každá ponuka, kde budú úroky zaujímavejšie (výrazne zaujímavejšie ako máte teraz) sa spájajú s dodatočnými podmienkami (aj nákladmi napr. za účet), prípadne je tam už nejaké riziko alebo nemožnosť mať peniaze hocikedy k dispozícii.

Čo by som odporúčal sa pozrieť celkovo na Vaše financie, ciele a možno zváženie, či celých 10000 EUR musí byť naozaj ihneď k dispozícii a neviete to nechať zhodnocovať aj v dlhšom (niekoľko ročnom horizonte). Alebo si treba nechať tých 10 000 EUR (prípadne inú čiastku, ktorá by vyplynula z analýzy potrieb a stavu financií) ako železnú rezervu a pracovať s tými Vašimi 500 EUR mesačne - kedy by ste tieto peniaze vedeli rozložiť do ďalších foriem sporenia/zhodnocovania. Napr. aj cieľ kúpa väčšieho bytu o "pár rokov" neskôr by chcela ešte rozobrať.

Riešenia, ktoré sú s prísľubom výrazne zaujímavejších zhodnotení väčšinou odrážajú potrebu dlhšieho časového horizontu a aj určitú mieru rizika. Inak treba obehnúť banky a pýtať sa vyslovene na podmienky (vrátane aj doplnkových naviazaných služieb), pri sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch.

Mrzí ma to, ale nemám vedomosť o tom, že je teraz na trhu vyslovene TOP riešenie s MEGA úrokom alebo garantovaným výnosom s možnosťou zobrať si peniaze kedykoľvek (aj o 2 mesiace napr.). Zároveň situácia na trhu sa stále mení a vyvíja. Čo nie je dnes, môže byť k dispozícii už zajtra. Úroky na sporiacich účtoch, kde sú peniaze kedykoľvek k dispozícii bez akýchkoľvek dodatočných podmienok a viazanosti sú dnes bohužiaľ bežné.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111