Kedy je najvhodnejšie prejsť na akciové alebo indexové fondy?

Zodpovedané
3. jan 2023

Dobrý deň,

mám druhý pilier a úspory v dlhopisových fondoch. Mám 34 rokov.

Kedy je najvhodnejšie prejsť na akciové alebo indexové fondy?

V akom pomere vzhľadom na aktuálnu situáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite hneď v pomere 100%. Situácia na trhu je taká aká je, práve preto je rozumné príspevky presmerovať do indexových fondov. Aj keby ste to však neurobili, tento rok sa budú príspevky všetkých sporiteľov do 54 rokov presúvať do indexových fondov.

Na trhu sa pravidelné opakujú už desiatky (stovky) rokov tie isté ekonomické cykly:

  • trh rastie,
  • úvery sú lacné a peniaze dostupné (nízke úroky),
  • veľmi veľa sa míňa a rastie inflácia,
  • ľudia prestávajú mať peniaze,
  • na zmiernenie inflácie zdražia úvery (vyššie úroky),
  • trh klesá (kríza),
  • inflácia sa zmierni,
  • trh rastie,
  • a tak ďalej dookola.

Teraz sme vo fáze, kedy je kríza a pracuje sa na zmiernení inflácie. Do budúcna nás čaká rast a potom znova o niekoľko rokov ďalšia mierna kríza na trhoch. Tieto krízy sú pre investorov dobré preto, lebo za rovnaký počet peňazí sa nakúpi viac podielov v týchto indexových fondoch. Keď sa nakúpi viac, tak na konci pri výbere sa ich viac odpredá. Preto to vytvára väčšie zhodnotenie nakoniec.

Ak by ste zainvestovali pri raste, kde je všetko v zelených číslach, pripravili by ste sa o vyššie zhodnotenie.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk