Kúpa pozemku verzus investovanie. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Je výhodnejšie kúpiť pozemok, alebo radšej nasporené peniaze investovať?

Mám na mysli ETF, akcie.

Mesačne nám zostáva cca 1400 EUR. Na pozemok by som musela vziať spotrebný úver vo výške 35 000 EUR.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite neodporúčam brať spotrebný úver na pozemok ako investíciu. Veľmi veľa peňazí totiž stratíte na úrokoch. Aj keby ste mali na celý pozemok financie, bolo by otázne či by sa Vám to viac oplatilo ako napríklad ETF fondy (skôr nie). ETF urobia ročne z dlhodobého hľadiska určite viac percent ako pozemok a sú zároveň likvidnejšie, teda oveľa skôr sa viete dostať k peniazom v prípade potreby.

Pri spotrebnom úvere 35 000 EUR môžete pokojne preplácať na úrokoch 200 - 300 EUR mesačne, čo Vám o to viac znižuje atraktivitu tejto investície.

Najrozumnejšie je mať (alebo si vytvoriť) dostatočnú finančnú rezervu a tú ochrániť pred infláciou v konzervatívnom investovaní. Potom všetky zvyšné peniaze investovať dlhodobo do správne zvolenej ETF stratégie. Tá dokáže ročne urobiť pokojne aj 8 - 12% v čistom. Záleží hlavne od investičného horizontu a výberu fondov.

Keďže nejde o malú sumu, tak je veľmi dôležité vybrať si správne ETF fondy na mieru k Vašej situácii + si zvoliť platformu s najnižšími poplatkami. Pokojne mi môžete napísať na mail a viem Vám porovnať všetky možnosti na trhu z hľadiska výkonnosti a poplatkov, aby ste si zvolili tú najlepšiu možnosť (ak sa teda rozhodnete pre ETF, čo odporúčam).

Takisto si odporúčam prečítať náš článok o ETF fondoch: https://relyon.sk/blog/investovanie-do-etf-fondov/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk