Má môj priateľ nárok na hypotéku?

Zodpovedané
6. máj 2023

Dobrý deň,

priateľ by chcel požiadať sám o hypotéku. Má 21 rokov, je zamestnaný na neurčitú dobu, príjem v čistom 700 eur.

Potrebujeme hypotéku aspoň 60 000 eur na pozemok a stavbu domčeka. Nie sme zosobášení, pôžičky nemáme, platíme len telefóny a internet, spolu 80 eur mesačne. Máme dve deti, no len jedno je jeho. Dieťa má 2 roky a som s ním na rodičovskej dovolenke.

Aká je pravdepodobnosť, že by mu takúto hypotéku schválili?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre hypotéku 60 000 eur by potreboval zarábať okolo 950 - 975 eur mesačne v čistom, aby mu to vyšlo pri jednom dieťati. Momentálne by mu vyšlo cca 35 000 eur. O trošku viac by ste dostali, ak by ste išli do hypotéky spolu. Avšak len o minimum.

Odporúčam si navýšiť príjem aj kvôli tomu, že vo väčšine prípadov prepočty na stavbu domu nie sú reálne. Najčastejšie to celé vyjde tak o 20/30% drahšie, ako sa predpokladalo.

Ak by ste plánovali stavať za napríklad 50 000 eur, s najväčšou pravdepodobnosťou by Vás to nakoniec stálo okolo 60/65 000 eur. Keďže treba rátať aj s rezervou, aby sa nestalo že nebudete nakoniec môcť dom skolaudovať a bývať v ňom, odporúčam mať príjem ešte vyšší. Ideálne okolo 1 200 eur mesačne u partnera, minimálne 1 100 eur mesačne. Inak by som sa do toho nepúšťal.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk