Má slobodná 30-ročná žena šancu získať novú hypotéku?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

môj príjem (netto) je približne 2 100 eur + 210 eur zo zamestnania, ktoré vykonávam na dohodu. Som slobodná, bezdetná a mám 30 rokov.

Aktuálna splátka hypotéky, ktorú mi poskytli vo výške 105 000 eur je 340 eur. Zostatok istiny je vo výške cca 91 300 eur. Fixácia s takto nízkym úrokom mi končí v marci 2025.

Zároveň mám leasing, ktorý mi končí už v máji 2023. Jeho splátka je 360 eur. Nikdy som sa so žiadnou splátkou neomeškala, platila som všetko pravidelne. Nemám kreditné karty, pôžičky.

Uvažujem však o kúpe väčšieho bytu, preto by som sa chcela poradiť.

Je možné pri mojom príjme čerpať dve hypotéky?

Prvú by som po prípadnej kúpe nového bytu a predaji prvého bytu rada vyplatila. Cena bytov ako môj aktuálny (rovnaký pôdorys, lokalita a stav) sa pohybuje vo výške cca 160 000 eur.

Mám iné možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som postupoval trošku inak. S Vašim príjmom máte nárok na hypotéku vo výške približne 175 000 eur pri úroku cca 4,5% (radšej rátam s vyšším). Potrebovali by ste však mať vyplatený lízing a takisto aktuálnu hypotéku.

Viete to spraviť nasledovne:
1. Nájdete si novú nehnuteľnosť, ktorú budete chcieť kúpiť.
2. Schválite si na túto nehnuteľnosť hypotéku s tým, že do podmienok čerpania sa uvedie, že pri kúpe už budú vyplatené oba aktuálne úvery.
3. Podpíšete úverovú zmluvu na novú hypotéku a zároveň rezervačnú zmluvu na nehnuteľnosť.
4. Predáte aktuálnu nehnuteľnosť, pričom z peňazí od kupujúceho vašej nehnuteľnosti sa vyplatí vaša hypotéka dovtedy už nebudete mať ani aktuálny lízing.
5. Banke zdokladujete, že už nemáte žiadne úvery a následne načerpete hypotéku a vyplatíte predávajúceho.

Celý proces však treba dobre premyslieť, termínovo naplánovať a mať riadne spravené rezervačné zmluvy. Nie je to jednoduchý proces a môže sa pri tom stať veľa chýb.

Pokiaľ chcete, viem Vám celý proces zastrešiť, aby ste sa vyhli bežným chybám a rizikám. Pokojne mi napíšte mail a pomôžem Vám s tým.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk