Má v mojom prípade banka právo odmietnuť vydať potvrdenie o zvýšených úrokoch?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...

Zle som sa v nej však vyjadrila. Dopĺňam a opravujem informácie.

Pochopila som, že ak je človek schopný zdokladovať napojenie na pôvodnú úverovú zmluvu, kde je účel nadobudnutie nehnuteľnosti, mal by mať nárok na štátnu pomoc cez úrad práce, hoci bola hypo refinancovaná (2019 a zvýšené úroky od 2023).

Ako to však je s uplatnením daňového bonusu?

Na ten sa refinančné hypotéky nevzťahujú?

Banka mi odmietla vydať potvrdenie o zvýšených úrokoch, pretože podľa nich do tejto množiny nespadá. Podľa zákona by mi však toto potvrdenie nemali upierať.

Mám nejakú možnosť ako sa brániť?

Pri daňovom bonuse sm nemyslela ten pre mladých, ale formu vyplácania zvýšených úrokov za rok 2023, teda toto:

POMOC VO FORME DAŇOVÉHO BONUSU ZA ROK 2023

Klientom bánk (daňovníkom), ktorým v roku 2023 po refixácii úrokovej sadzby úveru na bývanie skokovo narástli úroky a tak aj splátka, pomôže ministerstvo financií formou daňového bonusu. Štát klientovi preplatí 75 % z nárastu splátky a to až do výšky 1 800 eur ročne (150 € mesačne).

Má aj v tomto prípade banka právo odmietnuť vydať potvrdenie o zvýšených úrokoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

potvrdenie o zvýšených úrokoch sa dáva k daňovému bonusu pre mladých. K uplatneniu štátnej pomoci na zvýšené splátky hypotéky to nepotrebujete. Stačí, keď zdokladujete aktuálnu úverovú zmluvu a pôvodnú úverovú zmluvu (tam bude rozdiel v splátke viditeľný). Následne na úrade požiadate o túto pomoc.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk