Má význam financovať kúpu nehnuteľnosti z vlastných zdrojov?

Zodpovedané
3. apr 2024

Dobrý deň,

rád by som sa poradil. Pri súčasných úrokových sadzbách mi bolo poradené zobrať si menšiu hypotéku a zvyšok doplatiť zo svojho.

Dám príklad: Mám napríklad 70 - 80 000 EUR, chcem si kúpiť byt, ktorý stojí 120 - 140 000 EUR. Zoberiem si hypotéku 70 000 EUR a 50 000 EUR dám zo svojho. Tým pádom mi vychádza nižšia splátka na bývanie. Ale svojich 50 000 EUR mám fuč, aj keď stále budem mať na účte rezervu vo forme 30 000 EUR a plus schopnosť šetriť ďalšie peniaze.

Je dobrý nápad financovať väčšiu časť zo svojho?

A môj osobný plán by bol kúpiť si 3-izbový byt, nie komplet prerobený. Dať ho do nájmu a dúfať, že mi to pokryje aspoň splátku. Po 2 - 3 rokov ísť do tohto bytu bývať s tým, že si ho prerobím podľa seba. To je môj súčasný plán, samozrejme o 2 - 3 roky si možno poviem, že ho predám a pôjdem inde.

Postupujú takto ľudia?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžeme si dať pokojne príklad, no natiahol by som to na 5 rokov nech sa nám lepšie počíta (vtedy sa už neplatí daň z predaja nehnuteľnosti).

Príklad 1:

  • 70 000 EUR hypotéka,
  • 50 000 EUR vlastné zdroje,
  • 30 000 EUR ostane,
  • po 5 rokoch by stúpla cena nehnuteľnosti zo 120 000 na 162 000 EUR (pri 6% ročne),
  • po 5 rokoch by ste mali hypotéku 64 000 EUR (pri úroku 4,5% a splatnosti 30 rokov),
  • po 5 rokoch by ste z tých 30 - 10 000 EUR odložili na finančnú rezervu, ktorú by ste ochránili pred infláciou na účte so zhodnotením 3,5% v čistom ročne, čiže by ste mali 12 000 EUR,
  • po 5 rokoch by ste z tých 30 000 EUR dali 20 000 EUR na dlhodobé investovanie, pri zhodnotení cez 8% v čistom ročne by ste mali 30 000 EUR,
  • celkovo by ste mali čistý majetok 140 000 EUR, čiže čistý zisk 60 000 EUR (80 000 EUR ste mali na začiatku).

Príklad 2:

  • 100 000 EUR hypotéka,
  • 20 000 EUR vlastné zdroje,
  • 60 000 EUR ostane,
  • po 5 rokoch by stúpla cena nehnuteľnosti zo 120 000 EUR na 162 000 EUR (pri 6% ročne),
  • po 5 rokoch by ste mali hypotéku 91 000 EUR (pri úroku 4,5% a splatnosti 30 rokov),
  • po 5 rokoch by ste z tých 60 000 EUR odložili 10 000 EUR na finančnú rezervu, ktorú by ste ochránili pred infláciou na účte so zhodnotením 3,5% v čistom ročne, čiže by ste mali 12 000 EUR,
  • po 5 rokoch by ste z tých 60 000 EUR dali 50 000 EUR na dlhodobé investovanie, pri zhodnotení cez 8% v čistom ročne by ste mali 76 000 EUR,
  • celkovo by ste mali čistý majetok 159 000 EUR, čiže čistý zisk 79 000 EUR (80 000 EUR ste mali na začiatku).

Je to kvôli tomu, lebo sa využíva pákový efekt a pracujete s viacerými peniazmi naraz. Vždy je lepšie zobrať od banky čo najviac peňazí, z vlastného dať 20% (ideálne 10% alebo 0%) z hodnoty nehnuteľnosti. Ďalej 6 mesačných príjmov si odložiť ako finančnú rezervu, ochrániť ju pred infláciou a všetky zvyšné peniaze dlhodobo investovať a budovať majetok (prípadne zobrať ďalšiu hypotéku, 2 investičné nehnuteľnosti a tam by Vám vyšiel ešte väčší čistý zisk).

Ak by ste mali záujem o individuálne finančné poradenstvo, aby ste vedeli ako presne to nastaviť, aby ste maximalizovali zhodnotenie po niekoľkých rokoch, pokojne mi napíšte a môžeme si dať nezáväznú konzultáciu.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk