Má význam zmena fondu v 2. pilieri?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

mám 32 rokov a garantovaný fond v 2. pilieri. Vzhľadom k môjmu veku by bolo asi vhodné zmeniť fond na indexový.

Má zmysel táto zmena, keď v súčasnosti všetky zaznamenali prepad?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

má to zmysel.

Záleží však od toho, že aký máte vzťah k riziku, ako sa do investovania vyznáte a aké máte potreby a očakávania. Totiž pre niekoho totálne konzervatívneho by tá zmena nebola vhodná, resp. nemohol by som to odporučiť.

To, že indexy zaznamenali prepady je len dobré pre nové vklady a zmenu. Predstavte si, že ste si kúpili 10 mliek za 10 eur (1 mlieko = 1 euro) a teraz mlieka stoja v obchode 50 centov. Tak samozrejme je to krátkodobo blbé z toho uhla pohľadu, že Vaše mlieka stratili hodnotu. Zároveň sa logicky oplatí teraz nakúpiť nové mlieka za polovičnú cenu. Keď budú za nejaký čas mlieka stáť 1,25 eur, tak na tých nových budete mať oveľa lepšie zhodnotenie ako na tých čo ste kúpili pôvodne. Tak isto to funguje aj pri investovaní, či 2. a 3. pilier. Aktuálne sme vo fáze, kedy sú "mlieka" lacné a oplatí sa tam vložiť peniaze.

Pokiaľ máte 32 rokov, určite Vám okrem toho odporúčam prečítať si aj článok na mojej stránke o príprave na dôchodok. Som presvedčený, že Vám 2. pilier nebude ani zďaleka postačovať na dôstojný dôchodok: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk