Má zmysel refinancovať hypotekárny úver počas fixácie, ak mám záznam v úverovom registri?

Zodpovedané
24. sep 2020

Dobrý deň,

pred dvomi rokmi som sa dostala do zoznamu dlžníkov pre 30 eurovú splátku práčky, o ktorej som si myslela, že odišla z účtu. Sumu som vyplatila hneď ako som videla email od splátkovej spoločnosti.

Má zmysel refinancovať hypotekárny úver počas fixácie, ak mám záznam v úverovom registri?

Alebo musím počkať na ponuku banky, keď fixácia skončí?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte negatívny záznam v úverovom registri, výrazne Vám to skomplikuje (v dnešnom pandemickom období možno aj znemožní) získať hypotéku. Je tiež dôležité o aký ide záznam, či sa jednalo len o omeškanú čiastku, alebo je to akoby zosplatnený úver.

Ak by ste aj žiadali o refinancovanie, odporúčam mať dobré informácie z úverového registra (urobiť si prípadne výpis), mať podklady aj o tom, že všetko je v danej spoločnosti vysporiadané v poriadku a pokúsiť sa s bankou dohodnúť na riešení s individuálnym posúdením výnimky z negatívneho záznamu.

Bez bližších informácií, resp. bez podania žiadosti v zmysle uvedeného, sa lepšiu odpoveď asi od nikoho vopred nedozviete.

Ak máte vysokú u.s., je možné v banke skúsiť požiadať o prehodnotenie u.s. aj pred výročím fixácie. Banky často vedia dať (za nejaký poplatok) tento ústretový krok aj pred výročím fixácie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk