Majú slovenské banky prístup k údajom od bánk zo zahraničia?

Zodpovedané
3. júl 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom posudzovania hypotéky.

Preverujú banky pri posudzovaní poskytnutia hypotéky len úverový register žiadateľa na Slovensku?

Majú slovenské banky prístup k údajom od bánk zo zahraničia?

Videla by banka na Slovensku to, keby som mal ešte nesplatený úver v Anglicku?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré banky si žiadajú úverový register z danej krajiny, kde pracujete alebo odkiaľ ste a niektoré nie. Niektoré si to žiadajú, ale nerobia to vždy. Viackrát sa mi stalo, že to jedna banka pri jednom klientovi žiadala a pri inom tá istá banka nie.

Asi by bolo ideálne prepočítať, aký úver máte v Anglicku a do akej miery by to ovplyvnilo Vašu žiadosť o hypotéku. Podľa toho sa budete vedieť nastaviť, v ktorej banke žiadať a v ktorej nie. Lebo ak to neovpyvní až toľko a hypotéka Vám aj tak vyjde, viete si vybrať so všetkých bánk podľa toho, ktoré akceptujú zahraničný príjem. Ten neakceptujú všetky. Plus podľa aktuálnych úrokových sadzieb. A ak to ovplyvní dosť žiadosť a schválenú výšku hypotéky, tak sa budete sústrediť na banky, ktoré to nežiadajú.

Ak mi popíšete bližšie Vašu situáciu do mailu (teda počet žiadateľov, ich vek, počet detí, výšku mesačného príjmu, dĺžku zamestnania a pár ďalších vecí), budem sa Vám vedieť vyjadriť konkrétnejšie a poradiť presne, kde by som Váš prípad riešil.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk