Mám 30 rokov a uvažujem nad hypotékou. Kde a ako začať?

Zodpovedané
17. apr 2024

Dobrý deň,

nedávno som oslávila 30. narodeniny a začínam uvažovať o vlastnom bývaní. Momentálne bývam v zdieľanom podnájme za pomerne výhodnú cenu, takže zvyšné peniaze si odkladám do podielových fondov ako sporenie do budúcna. Čoraz viac sa zamýšľam nad tým, či by nebolo výhodnejšie už si namiesto odkladania rovno splácať hypotéku a bývať vo vlastnom byte.

Moja ideálna predstava je 2-izbový byt v Bratislave. Môj mesačný čistý príjem je 1300 EUR, od septembra 2021 pracujem na TPP, zmluvu mám na dobu neurčitú. Našetrených mám iba cca 15 000 EUR, takže by som potrebovala hypotéku určite nejakým spôsobom dofinancovať.

Je podľa vás v súčasnej situácii pre mňa vôbec relevantné uvažovať nad kúpou bytu, alebo si mám radšej ďalej šetriť?

Ak by som si mala brať hypotéku, viete mi poradiť ako začať?

Ďakujem

Dobrý deň,

s aktuálnym čistým mesačným príjmom by ste dostali hypotéku približne 100 000 EUR, možno trošku viac. Nehnuteľnosť by ste si teda vedeli kúpiť za cca 115 000 EUR. Splácali by ste si vlastný majetok, ktorý by postupne rástol na hodnote a zároveň by Vám klesal dlh na hypotéke. Určite odporúčam mať aj niečo vlastné. Či už by ste tam bývali vy, alebo by ste tam mali podnájomníkov.

Začať viete tak, že oslovíte kvalitného finančného konzultanta, ktorý Vám porovná všetky banky na trhu z hľadiska úrokov, maximálnej výšky hypotéky, mesačnej splátky a iných služieb. Následne si zvolíte banku, ktorá bude mať pre Váš prípad najlepšie podmienky. Daný konzultant Vám potom zastreší celý proces.

Ak náhodou nikoho takého nemáte, pokojne môžete napísať aj mne na mail a dané porovnanie a odporúčanie Vám poskytnem kľudne aj ja.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk