Mám refinancovať teraz, alebo počkať kým o tri roky skončí fix?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

mám hypotéku, kde je zostatok 63 000 eur, úrok 0,79% a fix do roku 2025 vo VÚB. Potrebovala by som ešte 17 000 eur na dokončenie nehnuteľnosti.

Mám si zobrať ešte jeden bezúčelový úver vo VÚB v sume 15 000 eur pri úroku 1,69% fix na 5 rokov a nechať si aj pôvodný úver s dobrým úrokom?

Čo ak v roku 2025 budú úroky 4 - 5%?

Alebo mám zobrať úver a refinancovať celú sumu 80 000 eur s momentálnymi úrokmi, napr. 1,60% na 7 rokov v TB?

Stadiaľ mám ponuku. Vraj sa dá požiadať o výnimku v mojej banke už na existujúcom úvere o predĺženie fixácie. Nikto nevie čo bude o 3 roky.

Je možné vo VÚB vyjednať lepšie podmienky, aj keď neskončila fixácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše dotazy sú dosť otvorené a ťažko sa mi k tomu vyjadruje. V súčasnej dobe nie je zrejmé ako rýchlo a v akej výške sa úroky nakoniec zastavia. Je tlak naďalej na zvyšovanie úrokových sadzieb. Predikcia hovorí, že by mali dlhšie fixácie presiahnuť minimálne 3% v tomto roku (niektoré banky už túto hranicu atakujú). V rámci negatívnych scenárov nie sú vylúčené ani sadzby okolo 4 a žiaľ aj viac %. Avšak toto nikto dnes na 100% nevie. Už sa vynárajú diskusie o možných opatreniach. Osobne nie som však zatiaľ príliš optimistický a je rozumné rátať aj s náročnejšími scenármi.

Čo sa týka refinancovania, treba vždy zvážiť ponuky. Aktuálne dávajú zmysel dlhšie fixácie, pokiaľ teda tie sadzby sú stále dosiahnuteľné okolo 2%.

Vždy odporúčam rokovať aj so súčasnou bankou (za určitých podmienok sa dá fixácia upraviť vlastne kedykoľvek - pozor však na poplatky, treba rátať).

Ak súčasná banka má záujem si klienta udržať, spravidla dáva ponuku, ktorá je porovnateľné alebo lepšia ako refinancovanie. Ak banka takúto ponuku dať nevie a chcete si úroky zafixovať ešte pomerne výhodne na dlhšie obdobie, treba si urobiť ponuky vo viac bankách.

Rada teda je, porovnaať ponuky, prerátať a otvoriť rokovanie aj so súčasnou bankou.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk