Mám šancu dostať hypotéku, keď mám 43 rokov?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom hypotéky. Pracujem na dobu neurčitú, som vydatá a mám 3 deti.
Chcela by som si kúpiť trojizbový byt. Mám niečo našetrené, ale nie dosť, tak potrebujem väčšinu (cca 80% 100 000€) financovať hypotékou.

Dobu splácania by som chcela stanoviť na maximálne 15 rokov. Mám 43 rokov a chcem to stihnúť splatiť do dôchodku. Môj mesačný príjem je cca 1200€. Bývam v manželovej nehnuteľnosti, žiadne iné dlhy nemám.

Mám šancu dostať hypotéku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak máte našetrené a potrebujete "len" 80% z ceny nehnuteľnosti, tak ste na tom lepšie ako väčšina žiadateľov, s ktorými som riešil tento rok hypotéku.

Zároveň vek a tiež počet vyživovaných detí negatívne ovplyvní výšku hypotéky, resp. aj výšku mesačnej splátky.

Pri príjme 1200 eur, ak by ste da chceli riešiť hypotéku samostatne (bez manžela, na čo je potrebné zrealizovať aspoň zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov), tak hypotéka 80000 eur mi predbežne nevychádza. Ak teda by ste chceli hypotéku na 15 rokov a nepodarí sa vybaviť žiadna výnimka.

Výšku hypotéky u Vás obmedzuje:

  • hypotéku budete riešiť sama bez spolužiadateľa,
  • počet detí,
  • vek a zároveň Vami požadovaná splatnosť,
  • ukazovateľ DSTI,
  • stress test hypotekárnej splátky (či dokážete splácať, ak sa úroky navýšia ešte o 2%).

Viac o tomto si môžete prečítať napr. tu https://www.finporadna.sk/vyska-hypoteky-v-roku... - aj keď je to článok z roku 2021, tak naďalej platí.

Aj keď opakujem, že je výpočet len orientačný (nepoznám viacero dôležitých informácií - aký typ príjmu máte, aké je vzdelanie, či boli úvery v minulosti splácané vždy na čas a pod.), tak by som predbežne rátal s hypotékou do 75 000 eur, avšak so splatnosťou do 65 rokov. Teda na 22 ročnú splatnosť.

Tiež sú rôzne výnimky a možnosti, ktoré sa dajú v praxi využiť. Avšak je rozumné sa pripraviť na štandard, ktorý banky schvaľujú v drvivej väčšine žiadostí, aby chýbajúcich 5000 eur, nespôsobilo prepadnutie rezervačnej zálohy a zbytočnú stratu.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk