Mám šancu získať hypotéku 100 000 eur, keď mám 4 deti a som SZČO?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

som rozvedená a riešime delenie BSM.

V BSM máme dom v cca hodnote 400 000+. Ešte nie je hotový znalecký posudok, ale ten, ktorý bol robený 7 rokov dozadu hovorí o sume 350 000 eur. Odvtedy sme do domu investovali ďalších cca 60 000 eur.

Sumu 400 000 eur predpokladám aj ako reálnu predajnú sumu za nehnuteľnosť z porovnania cien nehnuteľnosti v okolí. Okrem domu máme v BSM byt (prenajímame ho) v hodnote cca 65 000 eur. Znalecký posudok hotový nie je, ale podobné byty sa predávajú za cca takúto sumu.

Moja predstava je taká, že dom sa predá a ostane mi tých cca 200 000 eur. Z bytu by som vyplatila bývalého partnera polovicou, čiže 200 000 eur mínus 32 500. Ostalo by mi 167 500 eur. Kúpila by som ďalší byt za účelom prenajímania, povedzme 70 000 eur. Ostalo by mi 100 000 eur na kúpu rodinného domu, ktorý by som chcela napr. v hodnote 200 000 eur.

Čiže by som potrebovala hypotéku/pôžičku 100 000 eur.

Mám nejakú šancu ju získať?

Mám 37 rokov, 4 deti (3 - 11 rokov). Som SZČO s hrubým mesačným príjmom 1500 eur, odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú cca 300 eur mesačne.

Ďalším príjmom je výživné v sume 900 eur mesačne a rodinné prídavky 120 eur. Žiadnymi pôžičkami zaťažená nie som.

Ako by ste mi poradili postupovať pri získavaní vlastnej nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka hodnoty domu, osobne som predsvedčený o tom, že tá suma bude ešte pomerne o dosť vyššia ako 400 000 eur. Za posledných 7 rokov hodnota nehnuteľností výrazne rástla a vôbec by som nebol prekvapený, ak by mal dom hodnotu aj 500 alebo 550 tisíc eur.

Preto si osobne myslím, že by vám stačilo na hypotéku zobrať aj menej peňazí, ale zatiaľ rátajme s výškou 100 tisíc eur.

Šancu by ste mali, avšak hrá tam viacero faktorov, bez ktorých to nedokážem presne určiť. Totiž záleží od toho, ako dlho máte výživné vyplácané, či je súdom stanovené alebo nie, či vám chodí na účet alebo cash, aký máte základ dane za minulé zdaňovacie obdobie a takisto aké ste mali celkovo tržby, akú máte úverovú históriu a podobne.

Vo všeobecnosti vám však treba aspoň 1560€ mesačne v čistom akceptovateľný príjem bankou, aby ste vedeli aj s menšou rezervou na mesačnej splátke požiadať o hypotéku 100 tisíc eur.

To, v akej výške vám budú vedieť jednotlivé banky vo vašom prípade príjem akceptovať je individuálne. Banky sa od seba odlišujú v akceptácii výživného (niektoré 100% akceptujú, niektoré polovicu, niektoré vôbec nič), takisto sa odlišujú v akceptácii tržieb zo živnosti, v tom či vám vedia príjem vyrátať zo základu dane alebo iba z tržieb a podobne.

Odpoveď by som vám kvôli týmto veciam nevedel dať konkrétnu, takže mi napíšte na nižšie uvedený mail a môžeme tieto konkrétnosti spoločne odkonzultovať súkromne.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk