Máme čo najskôr splatiť pozemok?

Zodpovedané
1. júl 2023

Dobrý deň,

máme vlastný stavebný pozemok, ktorý ešte splácame. Zostatok tam máme niečo okolo 18 000 eur, túto sumu treba vyplatiť. Chceli by sme však už začať stavať a na dom budeme potrebovať hypotéku niečo okolo 250 000 eur. Založili by sme pozemok, ktorý má celkovú hodnotu 70 000 eur.

Je lepšie čo najskôr ešte splatiť daný pozemok, aby tam nebol žiadny úver?

Alebo sa viac oplatí nechať si tie peniaze na začatie stavby?

Akú výplatu by sme potrebovali ja (26r.) spolu s partnerom (27r.), aby sme dostali požadovanú výšku hypotéky?

Dieťa zatial nemáme.

Ak by sme však aj mali a výplata by ostala stále rovnaká len by si žiadal o hypotéku len priateľ, zmenilo by sa niečo?

Bude postačovať dokopy suma 4000 eur v čistom?

Je rozdiel v tom, či si berie hypotéku jedna alebo dve osoby?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka toho, či sa oplatí vyplatiť daný úver na pozemok alebo nie, to záleží od toho, aké sú jeho podmienky.

Ak má hypotéka, ktorú budete brať na výstavbu lepšie podmienky z hľadiska úrokovej sadzby a splatnosti ako aktuálny úver, odporúčal by som ho vyplatiť a zobrať jednu hypotéku na kompletné dokončenie. Ak má aktuálny úver lepšie podmienky, nechal by som si ho.

Zároveň je dôležité podotknúť, že len niektoré banky vedia poskytnúť hypotéku na výstavbu domu od pozemku. To znamená bez postavených základov. Väčšina bánk chce, aby si klient svojpomocne alebo cez iný úver zafinancoval postavenie základov a až potom, keď je dom v stave rozostavanej stavby vedia poskytnúť hypotéku na výstavbu. Ak by ste vyplatením úveru už nemali dosť peňazí na postavenie základov, tak v tom prípade by bolo treba zvážiť všetky možnosti (či si úver nechať a z vlastného postaviť základy a riešiť hypotéku, či úver vyplatiť a riešiť hypotéku v tých bankách čo to poskytujú od pozemku, či úver refinancovať, postaviť základy z vlastného a potom vziať hypotéku na výstavbu a tak ďalej). Toto záleží od Vašej konkrétnej situácie.

Na výšku hypotéku 250 000 eur by bolo potrebné mať tak 3 000 eur v čistom pri 0 deťoch. Pri 1 dieťati by to bolo o približne 125 eur mesačne viac. Avšak pri výstavbe vždy treba rátať s rezervou, totiž málokedy sa stane, že sa dom postaví za takú cenu ako sa predpokladalo. Niečo sa totiž môže pokaziť a prerábať v procese, nejaký materiál nebude dostupný a bude potrebné kupovať iný a drahší. Resp. vy si niečo za behu rozmyslíte a budete chcieť zameniť. Následne Vám stavebná firma povie, že nedajme také tehly ale také, že tie sú lepšie. Materiál všeobecne zdražie a už sa Vám to zdvihne ani neviete ako o 10/15%. Preto odporúčam vždy rátať s rezervou aspoň 15%. Teda počítať, či Vám vyjde hypotéka aj naríklad 285/290 000 eur. Ak budete potrebovať menej peňazí tak super, ale ak náhodou viac, tak budete mať stále dostatočnú rezervu.

Hypotéku na výstavbu však neodporúčam riešiť na vlastnú päsť, lebo väčšinou ľudia nevedia ako presne celý proces funguje (na koho podnet má ísť na kataster zápis rozostavanej stavby, či sa dá a ak áno tak kde schváliť hypotéka na výstavbu dopredu pre garantovanie aktuálnych úrokov, ktorá banka to vie financovať od pozemku a ktorá až od postavených základov a podobne). Odporúčam preto nájsť si profesionála, ktorý vás celým procesom prevedie a dá pozor na to, aby bolo všetko v poriadku a čo najvýhodnejšie pre Vás.

Ak takého niekoho nepoznáte/nemáte, pokojne môžete napísať aj mne a viem Vám v tom pomôcť priamo ja.

Link na moje hypotekárne služby: https://relyon.sk/hypoteky/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk