Máme mať obavy zo splácania hypotéky?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

máme strach z kúpy nehnuteľnosti, no radi by sme sa už osamostatnili.

Môj plat je 1000 eur v čistom plus stravné, teda na účet mi cinkne 1100 - 1200 eur aj so stravným. Manžel má 700 eur v čistom s tým, že dostáva (na čierno) do ruky 500 - 650 eur. Máme nasporených 50 000 eur, ktoré máme okamžite k dispozícii na účte.

V banke nám povedali, že by nám dali hypotéku max. 115 000 eur. Preto pozeráme nehnuteľnosti za maximálne 170 000 eur. Potrebovali by sme poradiť.

Požičajú nám aj viac?

Čo potom, keď bude splátka 800 eur?

Prežijeme?

Máme strach z budúcnosti - čo ak prídeme o prácu, príde dieťa, materská...

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko je to o nastavení osobných financií a prevenciou pred rizikami. To znamená, že hypotéka by sa nemala riešiť iba tak, že koľko maximálne nám vie banka požičať a ísť do limitu s kúpu nehnuteľnosti. Malo by to byť nastavené tak, že si necháte aj dostatočnú finančnú rezervu (cca 6 mesačných príjmov domácnosti). Tie peniaze dáte na protiinflačný účet, aby nestrácali na hodnote (tým sa vyhnete riziku, že o nejaký čas už budú mať tie peniaze hodnotu nie 6 ale len 4/5 mesačných príjmov).

Plus je dôležité vyhradiť si niekoľko desiatok eur mesačne aj na poistenie hypotéky, aby Vám poisťovňa vyplatila celú hypotéku (resp. splátky hypoték) v prípade nepredvídaných zdravotných ťažkostí (smrť, invalidita, dlhodobá pn a podobne). Rovnako je správne nastaviť si finančný rozpočet (príjmy a výdavky) a pozrieť sa na to, akú maximálnu splátku si viete aktuálne dovoliť.

Toto všetko by si mal s Vami prejsť kvalitný finančný poradca, aby ste v prípade škody na nehnuteľnosti, škody na zdraví, výpadku príjmu či iných nepredvídaných výdavkoch mali stále dostatok peňazí na fungovanie a splácanie hypotéky. Plus takisto je vhodné nastaviť program na predčasné splatenie hypotéky ak to rozpočet domácnosti dovoľuje. Ak je to takto nastavené, nemáte sa čoho báť a môžete v pokoji riešiť hypotéku.

To, aký máte maximálny strop ovplyvňuje aj Váš vek a presné čisté mesačné príjmy (rôzne banky rôzne priemerujú príjem). Po doplnení by som Vám to vedel prepočítať.

Takisto Vám viem odporučiť presné nastavenie Vašich osobných financií v súvislosti s hypotékou aby ste sa vyvarovali všetkým spomenutým rizikám a mohli v pokoji riešiť hypotéku. Stačí, ak mi napíšete na mail.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk