Máme predať priateľov byt a zobrať si novú hypotéku ako manželia?

Zodpovedané
4. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom financií a plánov na stavbu domu.

Môj priateľ je 36-ročný živnostník 36. Ja mám 28. Už roky žijeme ako druh a družka. On vlastní byt na hypotékárny úver, ktorý spláca 5 rokov. Tým, že ja som bola/som študent, hypotéku bral čisto na seba. Hodnota bytu je cca 100 000 EUR. Jeho príjem je cca 3000 EUR. Môj príjem je zatiaľ študentský cca 300 EUR mesačne. Zamestnaná budem po štátniciach od júla s predpokladaným príjmom 1200 EUR v hrubom. Spolu máme našetrených 10 000 EUR.

Plán máme taký, že by som chcela zobrať hypotéku na stavbu domu hneď ako to bude možné po odpracovaných mesiacoch.

Je lepšie predať priateľov byt a zobrať novú hypotéku ako manželia, alebo radšej nech on spláca svoju hypotéku a ja zoberiem novú na seba na budúci dom?

Svadbu by sme riešili jedine vtedy, ak by to bolo výhodné pre nás v banke, že by sme dostali lepšie podmienky. Svadba nie je pre nás priorita. Sme bez detičiek zatiaľ.

Uvažujeme dobre?

Máme radšej čakať, ešte šetriť a riešiť stavbu domu o pár rokov neskôr?

Pozemok na stavbu domu máme vlastný.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je tam veľa otáznikov, ktoré nepoznám. Ťažko sa mi to takto súdi. Pri takých komplexnejších prípadoch, kde je viac možností, je lepšie sa porozprávať o prípade a vyhodnotiť si to.

Dosť veľa zaváži aj to, na akú sumu bude projekt, či je pozemok stavebný alebo nie, v akej hodnote je pozemok, akú splátku hypotéky má aktuálne partner, aký príjem mu v banke akceptujú (pri živnostníkoch sa ráta buď z tržieb alebo čistého zisku/základu dane), či je vhodný prístup k nehnuteľnosti cez pozemok (teda aká je tam prístupová komunikácia) a podobne. Radšej mi napíšte na mail a môžeme sa o tom porozprávať, aby som Vám vedel vhodne poradiť.

Základ bude vybaviť si projekt, zistiť koľko Vás to bude stáť, dať tam 20% rezervu ak by zdraželi práce/materiál, prepočítať aký príjem na to potrebujete a aké budú mesačné splátky a podľa toho sa odpichnúť ďalej.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk