Máme šancu dostať hypotéku 35 000 eur?

Zodpovedané
3. apr 2022

Dobrý deň,

s priateľom by sme si chceli kúpiť dom. Obaja máme dlhodobé pracovné miesto na zmluvy. Môj príjem je 630 eur v čistom, priateľov 980 v čistom. Potrebovali by sme úver približne 35 tisíc eur.

Každý z nás však máme jeden úver, priateľ v banke ja splácam auto. Splácame načas, nemáme žiadne problémy.

Je suma, ktorú by sme chceli od banky reálna?

Je možné, že toľko by sme nedostali?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď.

Je veľmi dôležité pri výpočte. Okrem iného zobrať do úvahy aj typy úverov, ktoré už máte a najmä ich výšku a mesačné splátky. Je veľký rozdiel, ak by ste chceli len hypotéku a nemali iné úvery (to by samozrejme v pohode vyšlo), alebo či už máte každý po jeden spotrebný úver 25 000EUR s veľmi vysokými mesačnými splátkami (záleží od splatnosti ale aj od úrokovej sadzby) - to by možno ani vyjsť nemuselo vôbec alebo nie na čiastku, ktorú potrebujete.

Tiež je otázka, aká bude teda kúpna cena a hodnota domu. Máte nejakú rezervu, alebo je to dom, ktorý má takúto nízku obstarávaciu cenu (lebo pri domoch, ktoré nie sú v dobrom stave, alebo nemajú OK alebo nedokončené sociálne zázemie - wc, kúpelňa - môže mať banka problém aj so založením takejto nehnuteľnosti). Alebo budete zakladať inú nehnuteľnosť, než budete kupovať? Lebo ak áno, tak pri Vašich príjmoch a ak sú tie ďalšie úvery nie extrémne vysoké, mohlo zavážiť a dokázali by ste to možno nejako konsolidovať, aby sa naplnil Váš zámer.

Je tu množstvo otáznikov, ktoré neviem a ktoré by bolo rozumné si prejsť, aby sa na stôl vedeli dať nejaké alternatívy.

Mrzí ma, že nemám pre Vás lepšiu odpoveď. Nakoľko odpovedám ešte aj trošku neskôr (zvyčajne to stíham do cca 2 dní).

Ak by ste chceli si to prejsť, tak napíšte mail, určite sa pokúsim to odčiniť a dať Vám lepšie informácie, prípadne konzultáciu (samozrejme zadarmo).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk