Máme šancu získať hypotéku vo výške 180 000 eur, keď náš mesačný čistý príjem je 1 850 eur?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

mám 32 rokov a plat 850 eur v čistom. Priateľ má 39 rokov a plat 1000 eur v čistom. Spolu máme 9-ročného syna. Nasporených máme 30 000 eur.

Je šanca získať hypotéku cca 180 000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

z príjmu sa rátajú 2 základné podmienky, na základe ktorých banky preratávajú maximálnu výšku hypotéky.

1. DTI - výpočet maximálnej celkovej hypotéky.
Vo Vašom prípade, keďže nie ste starší ako 40 rokov sa to ráta ako 8 násobok Vášho čistého ročného príjmu. Vychádza Vám teda limit na hypotéku 177 600 eur. Existuje možnosť získať výnimku, ale na to by som sa nespoliehal. Výnimky sú poskytované v 5-tich percentách Vašich prípadov, teda na každú 20-tu hypotéku. Väčšina ľudí ich však nežiada a takisto veľa bánk isť neposkytuje tak ako iné.

2. DSTI - výpočet maximálnej mesačnej splátky na hypotéku.
Z Vášho čistého príjmu banka odráta životné minimá všetkých členov domácnosti daných žiadateľov, odpočíta povinnú rezervu 40% a následne uplatní stress test. To je overenie schopnosti splácať úverové produkty po simulovanom zvýšení úrokovej sadzby o 2%. Vo Vašom prípade Vám ostane limit cca 805 eur mesačne. Pri tomto limite Vám vychádza splátka hypotéky vo výške cca okolo 130 až 140 000 eur. Aj tu existujú výnimky, konkrétne v 5% prípadov všeobecne. Ak by Vám náhodou prešla výnimka, tak by ste mali limit na hypotéku cca 150 až 160 000 eur.

Bohužiaľ, na hypotéku 180 000 eur sa tak či tak nekvalifikujete. Jedine vtedy, ak by ste si so sebou zobrali niekoho do úveru, alebo ak by ste si navýšili príjem.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk