Manžel zarába okolo 2 000 eur, ja som na rodičovskom. Akú hypotéku máme šancu dostať?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom hypotéky. Manžel zarába okolo 1 800 - 2 000 eur mesačne. Je tam potenciál, že sa bude výplata zvyšovať. Ja mám rodičovský príspevok cca 400 eur mesačne. Máme dve deti a radi by sme si zaobstarali pozemok a neskôr aj dom.

Akú hypotéku by sme mohli dostať?

Dá sa predpovedať ako sa bude situácia s hypotékami v blízkej budúcnosti meniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi to záleží od Vášho veku, ktorý bohužiaľ nie je uvedený. Ak rátam, že máte obaja do 40 rokov, ideálne do 35, tak by ste sa vedeli maximálne kvalifikovať na takých 170 000 eur (pri výške príjmu partnera 2 000 eur v čistom). Ak by ten príjem bol o 200 eur mesačne nižší, vyšlo by Vám tak 150 000 eur.

Situácia na hypotekárnom trhú sa dá predikovať, ale vôbec to nemusí byť presný údaj. Iba pravdepodobný. Radšej by som také predikcie nerobil. Na druhú stranu, teraz odporúčam ideálne riešiť hypotéku, pretože aj keď by ste mali vyšší úrok, na druhej strane by ste kúpili lacnejší pozemok/nehnuteľnosť, pretože ceny klesli. Úrok si budete vedieť do budúcna zrefinancovať, kľudne aj o rok alebo aj skôr, ak na to budú podmienky na trhu. No nehnuteľnosť už za menej pravdepodobne nekúpite ako budú ceny tento rok.

Vo Vašom prípade by som Vám odporúčal schváliť si hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, kde by ste mali 6 a 12 mesiacov na nájdenie si nehnuteľnosti. Za tú dobu by ste mali schválené aktuálne podmienky, zároveň by ste mali čas na to si to premyslieť a počkať na prípadný ďalší pád cien pozemkov/nehnuteľností. Vedia to však poskytnúť iba 3 banky na trhu (ČSOB, SLSP a Unicredit) a sú medzi nimi značné rozdiely.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk