Mohla by som získať hypotéku, ak som tehotná a na PN?

Zodpovedané
31. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti získania hypotéky.

mám 39 rokov a som prvý raz tehotná, aktuálne na PN. Výška mojej PN je vysoká, cez 1000 eur, príjem z práce, ak by som nastúpila späť, okolo 1700 eur netto. Horšie to bude, keď ostanem na materskej alebo rodičovskej. Ale to som plánovala urobiť tak, že by som mohla dať byt do prenájmu a splátky na hypotéku by som mala pokryté. V čase pôrodu už budem mať 40 rokov, a vraj po dosiahnutí tohto veku už tie hypotéky nie sú také výhodné.

Mohla by som získať hypotéku, ak som na PN?

Ak by som aj nastúpila späť do práce, môžem sa o hypotéku ako tehotná vôbec snažiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas PN nemôžete žiadať o hypotéku - je to KO kritérium. Ak by ste sa vrátila po PN do zamestnania, tak stačí odpracovať 1 mesiac a vo viacerých bankách môžete žiadať o hypotéku s tým, že vám budú akceptovať ten príjem, ktorý zarábate v zamestnaní.

Ak nastúpite do práce tehotná, tak to nemusí robiť problém pre banku, ak by ste však bola na rodičovskej alebo materskej, už to bude problém, lebo tento príjem sa dá akceptovať jedine vtedy, ak máte spolužiadateľa s klasickým príjmom (TPP, SZČO, s.r.o.).

Čo sa týka hypoték po 40-tke, tak to nie je celkom pravda. Sú rovnako výhodné ako tie dovtedy (akurát do 35-ky máte nárok na vrátenie zaplatených úrokov), jedine sa znižuje maximálna možná hypotéka, ak žiadate o hypotéku so splatnosťou nad 65 rokov. Ak nie, tak sa nič nemení.

Pokojne mi napíšte do mailu vašu situáciu presnejšie - kedy by ste sa mohli vrátiť do zamestnania, koľko by ste chceli od banky žiadať a poradím vám, kde a ako to viete urobiť.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk