Môže byť Čech pracujúci na Slovensku spoluručiteľ pri hypotéke?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

s priateľom rozmýšlame o spoločnom bývaní. On je Čech pracujúci na Slovensku a ja som Slovenka pracujúca v SR.

Existuje nejaký spôsob, aby som si mohla zobrať hypotéku a on bol spoluručiteľ?

Pretože keby si chcem zobrať hypotéku samostatne, tak jej výška nie je dostatočná. A to hlavne preto, že nemáme žiadnu nehnuteľnosť, ktorú by sme dali ako zabezpečenie hypotéky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak priateľ pracuje na Slovensku, tak môže byť spolužiadateľ na hypotéke za rovnakých podmienok ako SR občan. Ak pri tom budete hlavný žiadateľ vy a máte a Váš príjem a celkovo bonita je OK, tak bude hypotéka schvaľovaná za štandardných podmienok.

Čo sa týka zabezpečenia, že nemáte. Pre účely hypotéky väčšina ľudí využíva práve ako zabezpečenie nehnuteľnosť, ktorú kupuje (prípadne stavia). Avšak pre účely dofinancovania je rozdiel, ak má niekto k dispozícii ešte ďalšiu nehnuteľnosť (napr. aj rodičovskú). Vtedy vie zafinancovať všetko len cez hypotéku, čo je výhodnejšie (aj pri dnešných o niečo vyšších sadzbách, to stále platí).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk