Môže exekútor vymáhať dlhy od manželky gamblera?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Môj muž stávkoval a narobil kopec dlhov. Nabral si pôžičky, o ktorých som nevedela. Prevalilo sa to, lebo už nevedel zatĺkať a klamať.

So splácaním mešká. Niekde ho už aj naháňajú s tým, že to môže viesť k exekúcii.

Môžu siahnuť na účet aj mne?

Môžu ako od manželky vymáhať jeho dlhy?

Rozmýšľam nad rozvodom, ak by to pomohlo v tom, aby som neprišla o peniaze.

Ak sa rozvediem a kvôli malej ostaneme spolu bývať, tam sa tiež potom rieši výživné a zverenie maloletej do starostlivosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaša otázka je vhodnejšia skôr na právne poradenstvo. V tejto oblasti nie som taký odborník, ako dobrý právnik. Bohužiaľ som sa aj, počas 10 ročnej praxe v banke, stretol veľakrát s podobnými príbehmi. Nižšie si dovolím uviesť niektoré informácie, ktoré som počas praxe nadobudol.

Je dobré, že ste sa o situácii od manžela dozvedeli ešte pred tým, než začali konať exekútori. Môžete sa vyhnúť za istých okolností splácaniu dlhu, ak by zaniklo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) - napr. spomínaný rozvod. Počas rozvodu sa rieši aj výživné a zverenie dieťaťa do starostlivosti.

Stretol som sa aj s prípadom, že aj súd zrušil trvanie bezpodielového spoluvlastníctva z dôvodu, že manžel/manželka len míňal peniaze a nestaral sa o spoločný majetok - ohrozoval spoločné vlastníctvo.

Exekútor môže siahnuť na prostriedky v bezpodielovom vlastníctve manželov. Do bezpodielového vlastníctva patrí všetko, čo ste nadobudli počas trvania manželstva, okrem darovaných vecí, dedičstva, reštitúcií a mali by tam spadať aj veci osobnej povahy. Napr. aj ak máte spoločný účet (ešte horšie ak on je hlavný majiteľ účtu a Vy len disponentka).

Je dôležité, že ak príde od exekútora platobný rozkaz, je možné voči nemu namietať. Ak dlžník nenamieta, potom sa exekúcia “rozbehne”.

Odporúčal by som Vám vyhľadať právne poradenstvo. Ak by ste s manželom ostali žiť, tak možno by pripadalo do úvahy len rozdelenie BSM. Určite je dobré všetky zmluvy, výzvy na úhradu dlhov a iné relevantné podklady priniesť na konzultácie k právnikovi. Tieto veci treba riešiť čím skôr. Ak by nastala situácia, že Vás bude kontaktovať aj exekútor, určite aj s ním priamo komunikujte.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk