Môžem predať byt, ktorý je zaťažený hypotékou zo ŠFRB?

Zodpovedané
25. feb 2024

Dobrý deň,

predávam nnehnuteľnosť a oslovili ma kupujúci s tým, že by radi financovali kúpu cez ŠFRB. Môj byt je momentálne založený hypotékou.

Je možné takýto predaj uskutočniť?

A to spôsobom, že zo ŠFRB bude vyplatená hypotéka. Viem, že na predaj treba súhlas banky plus vyčíslenie, avšak načerpanie trvá dlho. Osobne tu vidím problém, nakoľko vyčíslenie asi nebude nikdy aktuálne, keďže to chcú už k žiadosti.

Na čo si dať pozor v prípade, že by som s takouto kúpou súhlasila?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vyčíslenie treba až k čerpaniu. Najprv by si mali noví kupujúci hypotéku od ŠFRB schváliť (to kľudne potrvá aj pár mesiacov). Keď to budú mať schválené, môžete požiadať o vyčíslenie a ŠFRB vašu hypotéku k danému dátumu na vyčíslení vyplatí a môžete následne nehnuteľnosť prepísať na nových kupujúcich.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk