Môžem pri investovaní nízkych súm očakávať výnos?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

mám záujem inevestovať (sporiť deťom), no môžem si dovoliť max. 20 - 40 eur mesačne.

Je možné investovať aj takéto nízke sumy a očakávať výnos?

Aké sú riziká z dlhodobého hľadiska, napr. po 10 rokoch?

Aká je najhoršia prognóza?

Môžem prísť o celú investovanú sumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite odporúčam investovať aj menšie sumy a nemusí sa jednať o stovky eur mesačne. Očakávať výnos samozrejme môžete, no záleží aký a pri akom riziku.

Sú napríklad fondy, ktoré sú veľmi konzervatívne, alebo konzervatívno-vyvážené, pri ktorých viete mať ročný zisk 1 - 4% priemerne. U týchto fondov je riziko naozaj minimálne, no to zhodnotenie nie je najlepšie. Ak by som rátal, že budete investovať 30 eur mesačne na 10 rokov, tak pri zhodnotení 1% ročne Vám to nepokryje ani infláciu. Ak rátam s dlhodobou infláciou 2,5%, na konci by ste po vklade 3 600 eur za 10 rokov mala hodnotu peňazí cca 3 340 eur (na účte by svietilo necelých 3 800 eur). Pri zhodnotení 4% by ste mali čistú hodnotu peňazí necelých 3 900 eur (na účte by svietilo cca 4 430 eur).

Pri investovaní do dynamickejších nástrojov, akými sú napríklad ETF fondy to riziko pri dobre zvolenom portfóliu závisí najmä od investičného horizontu. Teda od dĺžky doby investovania. Čím dlhšie človek investuje, tým viac minimalizuje riziko a znižuje konečný rozptyl výnosu. Napríklad ak by ste investovali do ETF fondu S&P 500, tak štatisticky by ste mohli očakávať výnos niekde medzi -1% ročne až +19% ročne. Tento fond mal najhorších 10 rokov od roku 1950 do roku 2021 so zhodnotením -1% ročne a najlepších 10 rokov so zhodnotením +19% ročne). Vďaka tomu si viete určiť najlepšiu (+19% ročne) a najhoršiu prognózu (-1% ročne).

Ja odporúčam na takéto odbodbie buď skombinovať konzervatívne a dynamické fondy, alebo si zvoliť o niečo dlhší investičný horizont. Určite je dôležité sa pri výbere investície pozerať aj na poplatky, daňovú povinnosť, viazanosť, likviditu a podobne.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom investície alebo porovnať možnosti na Slovenskom trhu, pokojne mi napíšte mail a poradím Vám.

Tiež odporúčam prečítať si článok na mojej stránke o sporení pre deti, ktorý Vám zodpovie väčšinu otázok: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk