Môžeme refinancovať spotrebné úvery a zaťažiť byt druhou hypotékou?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

s partnerom rozmýšľame o refinancovaní úverov. Obaja sme zamestnaní na TPP na dobu neurčitú, nemáme žiadne dieťa, mesačný príjem spolu cca 4 700 eur. Máme jednu hypotéku na byt, zostatok istiny cca 143 000 eur. Plus dva spotrebné úvery, dokopy zostatok istiny cca 58 000 eur.

Kvôli vysokým úrokom na spotrebných úveroch by sme ich chceli spojiť do jednej hypotéky. Byt, na ktorý bola poskytnutá hypotéka vo výške 148 000 eur, má znaleckým posudkom ocenenú hodnotu 185 000 eur. V čase vyhotovenia posudku sa však jednalo o holobyt. V súčasnosti je byt kompletne dokončený, jeho hodnota je podľa môjho subjektívneho názoru cca 220 - 230 000 eur.

Môžeme tieto spotrebné úvery refinancovať a zaťažiť byt druhou hypotékou?

Teda ak na to bude samozrejme postačovať hodnota nehnuteľnosti.

Je potrebný nový znalecký posudok, alebo môžeme banke predložiť posudok z roku 2021 + fotografie súčasného stavu nehnuteľnosti?

Posudzuje banka pri refinancovaní znova príjem žiadateľov?

Podľa mojich zistení v súčasnosti najlepší úrok poskytuje Prima banka, avšak priateľ pracuje vo Švajčiarsku. Výplata mu chodí v eurách na slovenský účet.

Ktoré banky akceptujú aj takýto príjem zo zahraničia?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby sa to dalo celé spojiť dokopy by ste potrebovali štandardne byt v hodnote 250 000 eur, aby sa tam splnilo zabezpečenie do 80%. V Prima banke by Vám možno stačila aj nižšia hodnota zabezpečenia (buď 200 alebo 225 000 eur).

Čiže, buď by sa to celé spojilo dokopy a previedlo do banky, v ktorej by ste prešli aj z pohľadu zvyšných podmienok, alebo viete zobrať druhú hypotéku v tej banke, v ktorej aktuálne ste. Tam možno bude problém so zabezpečením. Ideálne je urobiť znalecký posudok a podľa toho sa pozrieť na možnosti, ktoré na trhu máte.

Príjem žiadateľov by banka pri refinancovaní neposudzovala v prípade, že by sa jednalo o čisté refinancovanie. Čisté refinancovanie je refinancovanie, kde je založená rovnaká nehnuteľnosť, kde sú rovnakí žiadatelia, kde je nižšia splátka úverov dokopy ako bola pôvodne a kde sú úvery splácané už dlhšiu dobu, štandardne 12 mesiacov, pre výber zo všetkých bánk 18 mesiacov. Následne sa vie overiť jedine existencia príjmu.

Ak priateľ pracuje v zahraničí, tak jeho príjem Prima banka neakceptuje. Mohlo by to však teoreticky prejsť takým spôsobom, že by stačilo ak by ste mala akceptovateľný príjem len vy, teda aspoň jedna z osôb (toto by som ešte overil). V opačnom prípade príjem zo Švajčiarska akceptuje väčšina bánk.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk