Môžu mi navýšiť zdedenú hypotéku?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

manžel mal hypotéku v ČSOB banke. Úver si bral sám a splácal ju 8 rokov. Manžel mi zomrel a vtedy som hypotéku dala do dedičského konania. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke. Úrok hypotéky sme mali 1,6 percent.

V piatok som bola v banke, že chcem znova začať splácať hypotéku a pani mi povedala, že výška hypotéky začína momentálne na 2,0 percentách a tým, že som ešte na rodičovskej dovolenke refinancovanie sa momentálne nedá.

Môžu mi navýšiť hypotéku?

Aký postup zvoliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma mrzí, čo sa stalo. Úprimnú sústrasť.

Refinancovanie počas rodičovskej dovolenky nie je možné ak ste na úvere sama. Musíte mať v pôvodnom zamestnaní odrobený aspoň 1 mesiac po materskej, aby ste to vedeli refinancovať. Mesačnú splátku hypotéky vám teda môžu navýšiť.

Jediný spôsob ako si hypotéku zrefinancovať je zobrať do úveru nejakého ďalšieho dlžníka - napríklad niekoho z rodiny, avšak toto nie je najšťastnejšia možnosť. Alebo potom sa vrátiť do pôvodného zamestnania a odpracovať 1 alebo 3 mesiace (podľa banky).

Osobne si však myslím, že úroková sadzba 2% je na aktuálne pomery veľmi dobrá a lepšiu by ste už skoro nikde nedostali, ani keby ste mali akceptovateľný príjem.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk