Musíme banku informovať o rozvode a o následnom splácaní hypotéky?

Zodpovedané
8. okt 2020

Dobrý deň,

pred niekoľkými rokmi sme vzali úver spoločne s manželom a teraz sa ideme rozvádzať. Dohodli sme sa, že splácať budeme tak ako to máme v zmluve s bankou.

Je to potrebné oznámiť banke, keď budeme rozvedení?

Ďakujem

Dobrý deň,

o zmene rodinného stavu je dobré v banke informovať. Overiť si aj prístupové práva a zvážiť aj iné veci (napr. pri životnom poistení majú ľudia často určenú osobu, ktorej má ísť v prípade smrti či poistnej udalosti plnenie; dispozičné práva na účte a pod.).
V tomto smere teda určite odporúčam návštevu aj pri hypotéke a informovanie aj banky, ktorá Vás aj v tomto smere usmerní.

Z pohľadu banky môže byť dôležité, ako je riešené vysporiadanie v rámci rozvodu. Pre banku je vždy jeden akoby "hlavný žiadateľ".

Hlavný žiadateľ má v úverovom vzťahu často významnejšie postavenie. Predpokladám, že splácanie podľa toho čo píšete, ostane ako ho máte doteraz. Návštevu banky určite zrealizujte.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk