Nižšia splátka hypotéky na dlhšie obdobie verzus vyššia splátka na kratšie obdobie. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

uvažujem o kúpe bytu na hypotéku. Cena bytu je cca 149 000 EUR. Z vlastných zdrojov by som vedela poriešiť cca 90 000 EUR a zvyšok by bol riešený cez hypotéku.

Mám 35 rokov, dve maloleté deti a manžela - obaja sme zamestnaní. Chcela by som, aby bol byt písaný na mňa v prípade kúpy a aby sa splácal z môjho platu - v čistom cca 1100 EUR.

Je lepšie brať hypotéku v nižšej splátke na dlhšie obdobie, alebo je výhodnejšie brať vyššiu splátku na kratšie obdobie?

Teda z pohľadu preplatenia úrokov a ostatných poplatkov.

Ďakujem

Dobrý deň,

v tom prípade musíte cez notára riešiť zúženie BSM na byt a hypotéku cez zúženie BSM riešiť nemôžete, lebo Vám to z príjmu nevyjde.

1100 EUR mínus životné minima na všetkých 4 = cca 390 EUR, mínus 40% povinná rezerva je cca 234 EUR mesačne. To je limit na splátku hypotéky po umelom navýšení úrokovej sadzby o 2%, maximálne 6%. Pri hypotéke 59 000 EUR, úroku 6% a splatnosti 30 rokov je splátka 354 EUR mesačne, čiže samej by Vám to nevyšlo.

Čo sa týka celkovej preplatenosti na úrokoch, tak je lepšie zobrať čo najkratšiu splatnosť. Záleží na akú splátku Vás pustí banka z hľadiska príjmov. Úplne ideálne je však hypotéku natiahnuť na maximum a rozdiel na mesačnej splátke investovať. Pri zhodnotení 7 - 9% ročne nasporíte oveľa viac za tie roky ako prerobíte na úrokoch a potom budete vedieť hypotéku splatiť predčasne jednorazovo skôr.

Pre prepočty možností hypotéky, prípadne programu na predčasné splatenie hypotéky nám pokojne napíšte na mail.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk