Odporúčate sporenie pre dieťa vo forme investičného zlata?

Zodpovedané
13. jún 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala o možnostiach kúpy investičného zlata. Mám jedno 15-ročné dieťa, ktorému sporím mesačne cca 40 EUR. Peniaze sú na účte v banke a zhodnotenie skoro nulové. Ale mám istotu, že ich mám k dispozícii, keď bude dieťa tieto peniaze potrebovať. Zaujala ma však možnosť kúpy investičného zlata.

Aké sú možnosti?

Odporúčate sporenie do budúcna pre dieťa touto formou?

Dá sa zlato následne predať, keď bude potrebné mať hotovosť?

Aké sú riziká?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja to osobne neodporúčam. Cena zlata a striebra je za mňa zbytočne príliš volatilná. Znamená to, že to často výrazne klesne alebo stúpne a neviete sa na to spoľahnúť, ako na tom bude jeho hodnota v čase výberu.

Ak si už človek chce aj zvoliť volatilné investície, radšej by som investoval do ETF fondov. Tie prinášajú raz/dvakrát také dlhodobé priemerné zhodnotenie ako zlato a takisto ich cena kolíše.

Ak chcete investíciu bez výkyvov a so slušným zhodnotením (tiež okolo 3/4%), skôr by som sa poobzeral po realitných fondoch.

Vo všeobecnosti zlato ako investíciu neodporúčam, skôr to môže byť ako doplnok na diverzifikáciu portfólia. Teda napríklad 5/10% z investovaných peňazí by som možno mal v zlate/striebre a zvyšok určite v iných investičných nástrojoch. Keď vôbec toľko.

Prečítajte si náš článok na tému sporenia pre deti, kde sme rozoberali aj tému investovania do zlata okrem iných investičných nástrojov: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...


Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk