Oplatí sa mi zriadiť termínovaný vklad?

Zodpovedané
30. nov 2023

Dobrý deň,

chcel by som synovi odložiť peniaze na termínovaný vklad. Má 15 rokov a ako 18-ročnému by som mu chcel odovzdať nejaké peniaze do života. Mám účet v ČSOB a tam mi ponúkli termínovaný vklad na 3 roky s úrokom 2,75 percent.

Oplatí sa to, alebo existuje aj niečo výhodnejšie?

Hlavne nechcem prísť o peniaze v nejakých fondoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

na trhu sú aj iné investičné nástroje, ktoré sú výhodnejšie ako termínované vklady. Môže nastať totiž núdzový scenár, že budete potrebovať vybrať dané peniaze skôr, ale prídete o všetky úroky, ak by ste mali peniaze na termínovanom vklade. Zároveň sa môže stať, že to prehodnotíte a budete mu chcieť peniaze odovzdať až po strednej či vysokej škole, ale už ich tam nebudete zhodnocovať, lebo Vám produkt skončí.

Čo sa týka fondov, tých sa netreba báť len treba vedieť, ktorý si vybrať. Fondy slúžia na iba na to, aby sa dobré investície dali robiť s malými čiastkami. Ako napríklad kúpa investičnej nehnuteľnosti. Všetci vieme, že je to super možnosť mať byt a dať ho do nájmu a mať z toho mesačný zisk. Na druhú stranu málo z nás má na to dostatočný kapitál. Preto je super, že tu je možnosť investovať napríklad do realitných fondov, kde sa s ostatnými investormi poskladáte a spolu investujete do nehnuteľností.

Na taký krátky horizont by som si zvolil niečo nízko rizikové z fondov, napríklad nejaký realitný fond. Najocenovanejší z nich je realitný fond od IAD investments. Pokojne si ho pozrite a uvidíte, že aj tak sa vám napríklad oplatí viac ako termínovaný vklad v ČSOB.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk