Oplatí sa nám refinancovanie hypotéky?

Zodpovedané
28. jún 2022

Dobrý deň,

s manželom sme vzali v 11/2020 hypotéku. Dlh je aktuálne cca 101 000 eur. Máme 3-ročný fix, úroková sadzba 1,29%, RPMN 2,22%, dostali sme 90% z ceny nehnuteľnosti.

Uvažujeme, či sa nám oplatí refinancovanie hypotéky. Nikto nevie, čo bude o rok, keď nám skončí fix, ale vysoko pravdepodobne budú úrokové sadzby vyššie.

Čo by ste nám odporučili?

Ak refinancovanie, tak na akú dlhú dobu?

Veľmi negatívne vnímame tiež predražené poistenie k úveru, ktoré platíme. Chceli by sme si ho zabezpečiť separátne mimo banky.

Je možné od neho odstúpiť, navýšiť úrokovú sadzbu o %, ktoré tejto zmene zodpovedá a pokračovať v splácaní hypotéky alebo je táto zmena možná len pri refinancovaní?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

osobne vám odporúčam si určite fixáciu predĺžiť čím skôr, aspoň na 3-ročné obdbobie. Ideálne na 5 a viacročné obdobie. Dosť to záleží aj od toho, aké zvýšenie mesačnej splátky ste ochotní akceptovať a aj podľa banky (niektoré majú totiž pri 3 a 5-ročnej fixácii pomerne veľký rozdiel v sadzbe a niektoré minimálny - najčastejšie okolo 0,3%).

Poistenie úveru si takisto viete zabezpečiť mimo banku a to niekoľkými spôsobmi.

Buď by ste ostali v rovnakej banke a zmenili si len fixáciu. Pri tomto spôsobe môžete banke povedať, že chcete zmeniť podmienky v úverovej zmluve a poistenie zrušiť (banka by vám v takomto prípade sadzbu zvýšila).
Ďalšia možnosť je prejsť do inej banky s dobrou fixáciou, ktorá si poistenie hypotéky nepodmieňa svojim produktom. Takisto je možnosť banku konfrontovať s tým, že síce chcete mať poistenie hypotéky ale nie cez danú banku ale po vlastnej osi - podľa citácie nariadenia Národnej banky Slovenska si banky môžu podmieňovať viazanie produktov (napríklad viazanie poistenia k hypotéke pri lepšej sadzbe) avšak banka nemôže požadovať od klienta uzatvorenie daného poistenia len cez jej preferovanú inštitúciu a musí klientovi umožniť si to uzavrieť kdekoľvek on chce (ak je výška krytia rovnaká alebo lepšia ako to, čo požaduje banka).

V prípade, že by ste si to priali takto vykomunikovať s bankou a teda mať poistenie úveru po vlastnej osi + aj nižšiu sadzbu, kľudne mi napíšte mail a pomôžem vám s tým (pošlem vám danú citáciu a poradím vám aj v ktorej banke by sa vám to oplatilo riešiť podľa toho, akú máte situáciu - aktuálna banka, príjem, iné úvery a podobne).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk