Oplatia sa mesačné extra splátky na úver?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

rád by som sa s Vami poradil.

Oplatia sa mesačné extra splátky na úver?

Nie je lepšie vyplatiť, keď mám 60% z daného úveru našetrených?

Zatiaľ som nevyplácal kvôli tomu, že nikdy neviem kedy sa zídu.

Ďakujem

Dobrý deň,

to veľmi záleží od situácie.

Základom je mať dostatočnú finančnú rezervu, teda 2/3 mesačné príjmy na bežnom účte, ktoré sú stále k dispozícii. A potom tak 6 mesačných príjmov odložených na sporiacom účte, kde je čisté zhodnotenie aspoň 3/4% ročne, kde sa Vám rezerva ochraňuje pred infláciou a v prípade potreby ju viete kedykoľvek vybrať a použiť. Všetky peniaze nazvyš by ste mali buď dlhodobo investovať so zhodnotením 8/9% ročne, alebo využiť ako mimoriadnu splátku úveru.

Ak máte hypotekárny úver, neodporúčal by som ho mimoriadne splácať. Tam je vždy nižší úrok ako zhodnotenie, ktoré viete dosiahnuť pri investovaní.

Ak máte spotrebný úver a máte tam vysoký úrok a vysoké splátky, odporúčam sa ho zbaviť čím skôr. Nie však za ceny, že prídete o finančnú rezervu a peniaze, ktoré máte mať na bežnom účte.

Odporúčam si prečítať aj článok na našej stránke na tému predčasného splatenia hypotéky, ak teda ide o hypotekárny úver vo Vašom prípade: https://relyon.sk/blog/splatenie-hypoteky-predc...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk