Ponúkol nám náš finančný poradca správne riešenie?

Zodpovedané
24. aug 2023

Dobrý deň,

vo februári mi bude končiť fixácia na hypotéku, na ktorej som momentálne sama dlžníkom. Medzitým som sa vydala a chcela by som, aby manžel figuroval tiež na LV a aj ako spoludlžník. Predpokladám, že to by nemal byť problém, keďže ja som momentálne aj tak na materskej a môj príjem by nepostačoval.

Náš finančný poradca nám momentálne ponúkol nasledovné: Zadáme teraz žiadosť o hypotéku (refinancovanie) do ostatných bank a najvýhodnejšiu ponuku zoberieme s tým, že na vyčerpanie máme polroka. Financie by sme nevyčerpali samozrejme až do doby, kým by nám prišli nové podmienky po ukončení fixu z pôvodnej banky. Pokiaľ by nám dali horší úrok ako by sme mali v nevyčerpanej hypotéke, tak by sme im mohli ukázať papier, že pokiaľ nám nedajú lepší úrok, tak máme lepšiu ponuku a s tým by sme možno dostali aj od nich lepšie podmienky.

Je to prosím reálne a naozaj sa to takto robí?

Neviem nejako sa mi to nezdá. Je to vraj výhodné kvôli tomu, že úroky ešte pôjdu hore, ale teda my by sme už mali ten úrok, ktorý by nám ponúkli teraz.

V prípade nevyčerpania hypotéky z tej novej banky by sme neplatili pokutu?

Kedy mám oznámiť pôvodnej banke, že chcem pripísať manžela do zmluvy?

Stačí pri konci fixácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, tento postup je správny a vo veľa bankách sa dá takto vyjednávať, keďže majú retenčné oddelenie (SLSP, ČSOB, VÚB, Tatra bank a Unicredit).

Osobne by som to urobil rovnako. Avšak niekde, ako napríklad v Unicredite sa platí potom pokuta za nedočerpanie, ak by ste si vybrali na refinancovanie túto banku, podpísali zmluvy ale nakoniec sa vyjednali lepšie s aktuálnou bankou (pokuta by bola 500 eur). Takže treba zároveň zvážiť aj tento faktor, ale okrem toho by som to takto odporúčal.

Pripísanie manžela do úveru môžete urobiť pokojne k výročiu fixácie.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk