Poradíte nám ohľadom manželského účtu?

Zodpovedané
24. apr 2020

Dobrý deň,

momentálne som čerstvo po svadbe a chceli by sme s manželkou spoločný účet. Ja mám momentálne účet v Tatrabanke a ona v Unicredit. Obaja by sme chceli byť majitelia účtu s rovnakými právami.

Zatiaľ sme sa bavili, že by sme svoje účty zmenili a dali si navzájom práva ale napadlo nás, že možno by bola vzhľadom na poplatky výhodná iná banka.

Ktoré banky takéto niečo ponúkajú?

Aké sú podmienky, hlavne čo sa týka poplatkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

banky neponúkajú aktívne tieto typy účtov. Dôvodov je viacero. Veľké banky, ako napríklad Slovenská sporiteľňa a VÚB banka, tieto účty úplne stopli. Majú ich v týchto bankách len ľudia, ktorí ich mali historicky a na ich účtoch nedošlo k zmluvným zmenám z ich iniciatívy.

Nemám urobený úplne kompletný prieskum trhu. Viem však, že určite takýto účet ponúka mBank. Malo by to byť možné aj v Tatra banke, kde mi to potvrdili cez infolinku. Určite je dobré si v rámci právomoci ozrejmiť, ako to funguje v danej banke. Ako sú napr. vnímané spoločné prostriedky na účte v ich rétorike.

Vo väčšine bánk sa to dá nastaviť aj tak, že disponentovi sa dajú čiastočne majiteľské/administratívne právomoci.

Túto možnosť treba veľmi dôsledne odkonzultovať aj v banke. Jasne definovať situácie, ktoré by ste potrebovali mať vyriešené. Ošetrí to väčšinu prípadov a účet bude v podstate fungovať akoby v “režime dvoch spoločných majiteľov”. Pri takomto riešení však nie je účet “chránený” pred dedičským konaním. Po smrti hlavného majiteľa účtu teda dôjde k zmrazeniu účtu a finančných prostriedkov. Vysporiada sa to potom v rámci dedičského konania.

Pri gratulácii do nového spoločného začiatku by som Vám rád odporučil spoločný audit financií. Chápem to tak, že máte v pláne fungovať rovnocenne aj v rámci financií. V takomto transparetnom finančnom režime “kým nás smrť nerozdelí”, získate omnoho viac komplexným nastavením rodinných financií. Úspora na účte tak môže byť len menšou časťou celkového riešenia.

Pozrite občas na môj web www.finporadna.sk/blog/, kde môžete nájsť inšpiráciu. Prípadne ma môžete priamo kontaktovať v rámci online konzultácie cez sekciu www.finporadna.sk/kontakt/.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk