Poradíte ohľadom hypotéky na dom?

Zodpovedané
2. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Máme vybratý dom v hodnote 53 500 eur. Sme klienti Unicredit banky. Realitná maklérka s kolegyňou nám odporučili SLSP banku. Chceli sme skóring aj našej banky, no ona po pár dňoch len zavolala, že v SLSP máme predschválenú hypotéku na 90 percent pri úrokovej sadzbe cca 1,5%. Skóring nám ani neposlala na email..

Ohľadom Unicredit nič. Znalecký je hotový a dnes sa ma podávať aj žiadosť na hypotéku.

Je reálne získať 90 percent v SLSP z nehnuteľnosti?

Chceme brať čo najnižší úver, keďže pri ňom je splátka vyššia. Netušíme ani koľko nám mesačne výjde splátka. Nepáči sa nám, že stále musíme kontaktovať my ich a ony sa ani len neozvú. Bojíme sa, že nám neprejde tých 90 percent.

Máme dve deti. Ja robím na dobu určitú, partner na neurčitú. Priemernú mesačnú mzdu má cez 1 250 eur.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dnes je pomerne nezvyčajné, ak banka ešte pred posúdením celej žiadosti o hypotéku (vrátane aj posúdenia znaleckého posudku), vopred klientovi "predschváli" 90%-tné financovanie.

Musím však potvrdiť, že je dnes ešte šanca získať na trhu 90%-tné financovanie. Ak sa teda bavíme o 90% prefinancovaní priamo cez hypotéku. Pri kombináciách so spotrebnými úvermi je možné získať stále aj 100%-tné prefinancovanie. Väčšia šanca získať 90% financovanie priamo cez hypotéku je pri bytoch než pri domoch. Vždy veľmi zaváži aj bonita.

Ak máte finančného sprostredkovateľa/poradcu, ktorý je nezávislý, mal by Vám vedieť poskytnúť INFORMATÍVNE prepočty z viacerých bánk. Slovo INFORMATÍVNE je však jediné pravdivé, nakoľko ako píšete ešte ste nezadali žiadosť. Tiež finančný poradca nemôže bez Vášho súhlasu a Vami podpísanej žiadosti dostať od banky žiadne konkrétne informácie k Vašej situácii. Nedovoľuje to legislatíva.

Banka posúdi viacero parametrov. Pri domoch sú spravidla banky obozretnejšie - zaujíma ich nielen lokalita, ale aj technický stav, prístupová cesta a mnoho ďalšieho. Preto vopred žiadna nepotvrdí výšku prefinancovania.

Ak chcete konkrétne odporúčania postupu, prípadne pomoc s doriešením, prosím napíšte mi na posta@finporadna.sk. Môžete aj zavolať - viď tel nižšie. Prejdem si to s Vami detailnejšie.

Nedá sa však vylúčiť, že skutočne SLSP má pre Vás dobrú ponuku. To sa dozviete po posúdení žiadosti.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk