S akou maximálnou výškou hypotéky na stavbu domu by sme mohli rátať?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom získania hypotéky na stavbu moderného bungalovu.

Mám 25 rokov, pracujem v IT na TPP s mesačným príjmom 1 480 eur + 150 eur stravné a 13. - 14. plat mám 2 180 eur + 150 eur stravné. Čistý priemerný mesačný príjem je u mňa v prepočte 1 830 eur.

Snúbenica pracuje len brigádne s čistým príjmom 500 eur a ešte aj dlho bude. Približne ešte 5 rokov bude študovať na VŠ, takže po dobu štúdia možno uvažovať len o brigádnom príjme z jej strany.

Firma, kde pracujem, má garantované ročné navyšovanie mzdy, takže každý rok možno rátať s väčším príjmom. Pred 2 rokmi som nastupoval len za 1 200 eur brutto mesačne, takže to ročné zvyšovanie má výrazný efekt.

Stavba sa pravdepodobne bude musieť realizovať na kľúč. Pozemok máme rodičovský - 700 m2, ale uvažujeme aj o kúpe vlastného, kvôli lepšej lokalite. Dom by mal mať aspoň 120 - 150 m2 úžitkovej plochy.

Akú maximálnu výšky hypotéky na stavbu domu by sme mohli dostať?

Aká je celková šanca hypotéky v našom prípade?

S ohľadom na nepriaznivú ekonomickú situáciu na trhu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ má partnerka príjem z brigády alebo na dohodu, tak toto sa neakceptuje. Jedine 365 banka vie zobrať 60% z príjmu z dohody, ale inak žiadna banka. Plus sa mi zdá, že sa to schvaľuje v 365 banke na výnimku. Ak má však partnerka príjem napríklad z polovičného úväzku, tak toto počítať vieme. Urobiť Vám teda 2 prepočty (s jej príjmom a bez jej príjmu).

Len pri Vašom príjme by Vám limit na hypotéku vychádzal nasledovne: 175 680 eur. Limit na mesačnú splátku by vám vychádzal 957 eur mesačne pred zarátaním simulovaného navýšenia úrokovej sadzby na hypotéke 2%. Teda podľa maximálnej mesačnej splátky by Vám pri úroku 4,5% vyšla hypotéka do výšky niečo cez 150 000 eur. Pri úroku 4% by to bolo cca do výšky 160 000 eur a pri úroku 5% by to bolo do výšky cca 140 až 145 000 eur.

Pri príjme Vás oboch by ste mali limit na hypotéku 223 680 eur a limit na mesačnú splátku 1 158 eur mesačne. Pri úroku 4% by ste mali limit niečo cez 190 000 eur. Pri úroku 4,5% by to bolo niečo cez 180 000 eur a pri úroku 5% by to bolo niečo cez 170 000 eur.

Postup riešenia hypotéky by som nakombinoval podľa toho, či máte nejaké vlastné zdroje, či budete chcieť na hypotéku aj kupovať pozemok alebo či budete stavať na rodičovskom. A tiež, že kedy by ste to plánovali riešiť. Je aj možnosť v jednej banke na trhu schváliť si dopredu podmienky dopredu na hypotéku na výstavbu domu, čím by ste si vedeli garantovať vyšší limit a mali by ste 12 mesiacov na začatie riešenia hypotekárneho procesu so špecifikáciou domu a pozemku, kde bude dom postavený.

Neodporúčal by som tento proces realizovať na vlastnú päsť. Radšej mi napíšte na mail bližšie Vašu situáciu a nasmerujem Vás, aby ste sa vyhli problémom/komplikáciám.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk