Schváli nám banka hypotéku, keď som na materskej?

Zodpovedané
2. sep 2020

Dobrý deň,

chceme stavať do, máme pozemok 750 m2. Našetrených máme 45 000 eur, hypotéku by sme chceli 70 000 eur. Máme 2 deti, som na materskej. Predtým som pracovala. Manžel má zamestnanie a aj živnosť popri zamestnaní. Dlhy nemáme a ručiť budeme domom manželovej matky.

Schváli nám banka hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade máte dobrú východziu pozíciu - vlastný pozemok, solídnu čiastku 45 000 EUR vlastných zdrojov, možnosť založiť zatiaľ rodičovský dom a potrebu relatívne malej hypotéky.

To koľko by Vám banka schválila sa však bez bližších informácií k príjmom a práci (resp. aj živnosti) manžela nedá povedať.

To, že ste na materskej nemusí byť prekážkou, ak budú príjmy manžela dostačujúce. Aktuálne ešte v niektorých bankách kvôli pandémii (resp. zhoršeným ekonomickým podmienkam, ktoré spôsobila) sú obmedzenia napr. pri živnostiach (podľa toho v čom podniká, ako dlho živnosť funguje, aké má výsledky, či sú príjmy transparentne evidované aj cez účet a pod.).

Pri veľmi orientačnom odhade, by bolo potrebné, aby bol akceptovaný priemerný príjem manžela niekde okolo 750 EUR mesačne v čistom. Záleží to aj od banky, kde by to ako vyšlo, resp. či by niekde bol príjem napr. zo živnosti neakceptovaný alebo znížený.

Pre lepšiu radu a zhodnotenie alternatív by bolo potrebné doplniť detailnejšie informácie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk