Sme 6 členná rodina. Akú máme šancu dostať hypotéku?

Zodpovedané
12. sep 2020

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom získania hypotéky. Sme 6 členná rodina. Môj čistý mesačný príjem je 1 100 eur. Manželka poberá rodičovský príspevok a rodinné prídavky vo výške 350 eur. Taktiež poberá výživné vo výške 100 eur mesačne.

Chceli by sme si dať postaviť montovaný dom a k tomu by sme potrebovali hypotéku vo výške 80 000 eur. Momentálne vlastníme iba stavebný pozemok v hodnote 25 000 eur. Ešte splácame spotrebný úver vo výške 7 000 eur po 145 eur mesačne.

Akú veľkú hypotéku (a či vôbec) môžme dostať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri viacpočetnej rodine (4+) je výpočet dosť ovplyvnený aj jednotlivými odpočítateľnými položkami - najmä na deti. Tiež niektoré banky sa k tomuto stavajú individuálne, nakoľko môžu zohľadňovať zvýšený nákladový profil rodiny pri posudzovaní hypotéky.

Väčšina bánk by však mala postupovať štandardne. Ak do takéhoto výpočtu zahrniem uvedené údaje a doplním všetky ostatné chýbajúce ako optimálne (vek, vzdelanie, druh a oblasť pracovného pomeru, bez delikvencií pri splácaných úveroch v minulosti, ...) vychádza hypotéka orientačne 62 000 - 76 000 EUR (v závislosti od banky a akceptácie výživného - posudzuje sa individuálne).

Vo Vašom prípade by bolo vhodné zvážiť aj scenár, v ktorom dôjde zároveň k vyplateniu aj spotrebného úveru, čo by výrazne pomohlo pri možnom financovaní výstavby - po zrušení (alebo súbežnom refinancovaní záväzku do hypotéky na dom) by ste sa mohli dostať až na výšku okolo 100 000 EUR (aj viac pri akceptovaní výživného).

Či by to bolo možné riešiť závisí aj od toho, aké máte k dispozícií vlastné zdroje, resp. akou formou bude riešená výstavba montovaného domu (či by umožnila paralelne aj refinancovanie Vášho spotrebného úveru).

Banky v prípade montovaných domov vedia poskytnúť hypotéku obvykle až v momente, keď je na základovej doske osadená hrubá stavba. Skoršie financovanie je niekedy možné pri individuálnom posúdení projektu (technológie a postupe výstavby pri montovanom dome) alebo ak využijete developera, ktorý má s bankou zmluvne dohodnutý individuálny plán financovania.

Po detailnejšej finančnej analýze by som vedel viac konkretizovať možné riešenia.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk