Som slobodný 29-ročný muž s príjmom 1100 EUR. Akú výšku hypotéky môžem dostať?

Zodpovedané
29. nov 2023

Dobrý deň,

mám 29 rokov a som štátny zamestnanec, teraz už v stálej štátnej službe. Môj príjem je 1100 EUR netto. Mám vysokoškolské vzdelanie, ale som slobodný a bezdetný.

Je reálne skúsiť stavať dom s kúpou pozemku, prípadne odkúpenie starého domu?

Aké by to bolo v prípade, ak by som sa do toho pustil s partnerkou?

Momentálne som sám. Lokalita domu by bola východné Slovensko - okres Snina.

Ďakujem

Dobrý deň,

limit na hypotéku bude ste mali približne 83 000 EUR, ak by ste išiel do úveru sám. Ak aj s budúcou partnerkou, ktorá by mala nejaký príjem, limit by sa Vám zvýšil.

Ak by ste kupovali starý dom, tak je možné, že by ho niektoré banky nezobrali do zábezpeky ak by bol v dosť zlom stave. Ale inak by Vám na neho štandardne poskytli 80% z jeho hodnoty, pričom zvyšok by ste musel buď dofinancovať menej výhodným úverom, použiť vlastné zdroje alebo dozaložiť inú nehnuteľnosť.

Pri kúpe pozemku a výstavbe to štandardne funguje tak, že si zoberiete hypotéku alebo spotrebný úver na pozemok + základy (ideálne ak máte aj nejaké vlastné zdroje). Následne po postavení základov viete riešiť hypotéku na výstavbu. Tu všetko záleží od toho, na koľko by Vás vyšiel projekt, koľko by ste mali vlastných zdrojov a či by ste mal nehnuteľnosť na dozaloženie. Bolo by potrebné to v tomto prípade prepočítať a odkonzultovať s odborníkom.

Odporúčam si prečítať články na našej stránke v časti hypotéky o kúpe domu a kúpe pozemku, aby ste vedel, na čo všetko si dať pozor a ako sa to odporúča riešiť: https://relyon.sk/hypoteky/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk