Sú v ponuke PSS skryté nevýhody?

Zodpovedané
2. nov 2023

Dobrý deň,

staviame rodinný dom a z vlastných finančných prostriedkov ho vieme dotiahnuť do stavu hrubej stavby. Následne budeme potrebovať čerpať hypotéku. Máme pred sebou 3 možnosti. Dve z nich sú v PSS, kde máme obaja s manželom stavebné sporenie. Buď si zoberieme 80 000 EUR so založením nehnuteľnosti na 30 rokov (úroky - medziúver 3,39% a úver 2,9%) alebo 2 spotrebné úvery do 40 000 EUR na 9 rokov (úroky - medziúver 4,99% na max. 1 rok a úver 2,9%). Ďalšou možnosťou je úver v banke (ČSOB, VÚB) s aktuálnymi úrokmi cca 4,29% na 30 rokov.

Manžel je zamestnaný s čistým príjmom 1800 EUR, ja na RD s príjmom 580 EUR. V zamestnaní som zarábala cca 2100 EUR. Výhodnejšia sa nám zdá byť ponuka z PSS, ale známy finančný poradca nás od toho odrádza. Vraj sú tam skryté nevýhody a v konečnom dôsledku by nás to vyšlo drahšie.

Ako to teda je?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hlavný bod v možnosti od PSS je to, že pri klasickej hypotéke v banke je rovnaká výška splátky, ale každý mesiac sa upravuje pomer splácania istiny a úroku. Úrok sa platí z mesiaca na mesiac stále nižší. No pri PSS to funguje tak, že úroky ostávajú rovnaké a ak by ste sa rozhodli refinancovať tento úver v budúcnosti do inej banky, tak by ste nemali splatené až toľko z dlhu ako v bežnej banke.

Ja v drvivej väčšine prípadov odporúčam riešiť hypotéku klasicky v banke.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk